Tisková zpráva
Jízdní řády linkové autobusové dopravy 2008/09

Plzeň, 26. listopadu 2008

V neděli 14. prosince vstoupí v platnost nové jízdní řády ve veřejné linkové dopravě včetně autobusových linek provozovaných společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s.
Oproti předchozímu období nedochází u většiny autobusových linek v Plzeňském kraji k zásadním změnám. Jízdní řady se dočkaly pouze drobných úprav především s cílem dosažení včasného návozu dětí do školských zařízení, zajištění přestupní vazby mezi autobusovou a železniční dopravou, nebo zřízení nových zastávek ke zkrácení docházkové vzdálenosti či zlepšení dopravní obsluhy dotčeného území. Výše zmíněné změny mohou cestující očekávat hlavně v oblasti Kralovic, Manětína, Domažlic, Blovic či Starého Plzence.
Posílena bude doprava v úseku Plzeň - Přeštice - Klatovy a zpět, protože stávající spoje svoji kapacitou již nepostačovaly. Nově bude například veden autobus v 6:00 hodin z Klatov do Plzně.
Kvůli zrychlení cesty do Prahy již nebude dálkovými linkami obsluhována zastávka Rokycany,aut.nádraží.

Společnost ČSAD autobusy Plzeň přebírá od prosincových změn jízdních řádů dvě autobusové linky, které dosud vlastními silami zabezpečovalo město Bělá nad Radbuzou. Rozsah spojů původních linek č. 403010 Hostouň-Čečín-Bělá n. Radb.-Železná a 403011 Bystřice-Bělá n. Radb. zůstává zachován, pouze došlo v rámci vydání nové licence ke sloučení do jedné linky pod označením 400010 Hostouň-Čečín-Bělá n. Radb.- Bystřice-Železná.

U příležitosti zahájení platnosti nových jízdních řádů vydává dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. knižní jízdní řady, které bude možno zakoupit na autobusových nádražích v kraji či v provozní kancelářích společnosti. Knižní jízdní řád bude k dostání ve dvou provedeních. Samostatně pro oblast Plzeňska včetně dálkových linek a MHD v Přešticích a v společném vydání pro Domažlicko, Klatovsko a Tachovsko opět včetně dálkových linek a MHD v Domažlicích, Klatovech, Stříbře a Tachově.

Novinky ČSAD autobusy Plzeň a.s. v roce 2008

Jízdní řády MHD v Plzeňském kraji v mobilním telefonu
ČSAD autobusy Plzeň a.s. přichází s novinkou pro cestující na provozovaných linkách MHD v Domažlicích, Klatovech, Přešticích, Stříbře, Tachově a místní lince v Sušici. Zájemci, jejichž mobilní telefon podporuje aplikace pro prostředí Java, mohou nyní zjistit kdykoliv, pohodlně a hlavně úplně zdarma odjezd spoje požadovaným směrem. Stačí si pouze stáhnout z webových stránek společnosti na adrese www.csadplzen.cz/mobil příslušnou aplikaci pro vybraný provoz MHD a nainstalovat do telefonu.
Program umožňuje zobrazení zastávkového jízdního řádu, souhrnný jízdní řád (všechny přímé spoje) mezi dvěma libovolně vybranými zastávkami a nejbližší odjezdy (ke všem směrům) z dané zastávky. Vhodně nahrazuje papírové kapesní jízdní řády a k jeho provozu není nutné být připojen k internetu.
Do začátku platnosti nových jízdních řádů ve veřejné linkové dopravě dne 14. prosince 2008 se jedná o zkušební provoz. ČSAD autobusy Plzeň, a.s. proto uvítá všechny náměty a připomínky cestující veřejnosti k běhu celé aplikace jízdních řadů MHD.

Brdský cyklobus
V letní sezóně 2008 byl poprvé zaveden tzv. Brdský cyklobus na lince z Plzně přes Rožmitál pod Třemšínem do Příbrami ve víkendových dnech. Zájem o novou službu však rychle předčil očekávání, místo malého přívěsu dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. nasadil od počátku července na linku velký přívěs pro 40 jízdních kol, jejichž nakládku a bezpečné uložení měl na starosti steward.
Cyklobus přes Brdy uskutečnil celkem 26 párů jízd a jeho služby využilo téměř 2,5 tisíce cestujících a přepraveno bylo přes 250 kol. Cyklisté většinou využívali cyklobus k vyvezení k vrcholkům Brd u Míšova či Teslín a cestu zpět do Plzně absolvovali již pouze v sedle jízdního kola.
S provozem cyklobusu je uvažováno i v letním období roku 2009.

Moderní vzhled autobusů
V roce 2008 bylo nakoupeno celkem 32 nových autobusů v ceně více než 150 miliónů Kč. Standardem u nových vozů pro příměstskou a dálkovou dopravu je komfortní interiér a klimatizace. Pro městský provoz pořizujeme již pouze nízkopodlažní autobusy, které oceňují především osoby se sníženou pohyblivostí.
V letošním roce nakupené autobusy se od těch z předchozích let liší již na první pohled. Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. totiž v rámci 15. výročí od založení firmy přistoupila ke změně lakování autobusů.
Známé tři odstíny zelených pruhů zůstaly zachovány a však na místo jejich ostrého přerušení a zkosení v prostřední části vozů jsou nyní pruhy vedeny napříč celým autobusem s ladnou vlnovkou uprostřed. Obměna olakování přišla i s ohledem na postupnou změnu designu autobusů v průběhu let. Přeci jenom ostré hrany "Karos" jen těžko korespondují s oblými liniemi dnešních moderních autobusů.
Tři zelené pruhy se poprvé na autobusech plzeňského ČSAD objevily v roce 1995. Předcházel jim jeden silný zelený pruh na bílém podkladě, který byl používán od začátku vzniku společnosti v roce 1993. Ještě předtím za dob státního podniku, jak si mnozí asi stále pamatují, jezdily linkové autobusy celorepublikově v modrobílém lakování.

Aktualizováno 9.12.2008 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1921 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
72 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
288 hlasů, 9%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2939 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Evadys H 12.8M; foto Miroslav Klas Dálkové autobusy IRISBUS Evadys H 12.8M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice