ČSAD autobusy Plzeň - Cyklobus Brdy a Příbram
 Cyklobus Brdy a Příbram
Brdský cyklobus 2024

Ke stažení: Ceník jízdného a dovozného
(název souboru cenik_jizdneho_400320_321_440080_380_555_470390_220401.pdf, velikost 313 kB)


AKTUÁLNĚ 2024:

Brdský cyklobus v sezóně 2024 pojede květnové soboty 4. a 11. 5. dle jízdního řádu: 440555 Plzeň-Rožmitál p.Tř.-Příbram.
Zahájí tak seźonu cyklobusů v Plzeňském kraji. Po vyhodnocení zájmu ze strany cestujících bude případně spuštěn provoz i v dalším období.


Do autobusu je možné nastoupit v Plzni na CANu (Husova ulice) a také na Chodském náměstí. Následuje zastávka Slovany a poté všechny dosavadní až do Příbrami.

Zároveň pro Brdský cyklobus alias linku 440555 platí nový ceník jízdného. Cestující platící u řidiče bezhotovostně čipovou kartou ČSAD nebo z elektronické peněženky v Plzeňské kartě mají nově 15% slevu na jízdné i dovozné za kolo.
Neplatí předplatné zóny IDPK a pro naprosto minimální využití už není nabízeno zpáteční dovozné pro kolo.
Naopak je zavedeno zpáteční jízdné se slevou 20 % a nebo sleva 10 % pro držitele zákaznické karty COOP.


Brdy, pohoří přezdívané vnitrozemská Šumava, leží na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje. Od ledna 2016 se z velké části původně nepřístupného Vojenského výcvikového prostoru Brdy stala nově vyhlášená Chráněná krajinná oblast Brdy, která nabízí cykloturistům a pěším jedinečné možnosti vyžití. V zimním období pak jistě naláká i řadu rekreačních běžkařů. K dopravě do oblasti lze celoročně využít spoje veřejné dopravy.
Cyklobus vyrazí na lince z Plzeň do Příbrami a zpět jako linkový autobus doplněný vlekem pro jízdní kola. Komerční projekt naší společnosti AKV bus a.s., divize Plzeňsko (dříve jako ČSAD autobusy Plzeň) si pod názvem Brdský cyklobus získal v předchozích letech mezi cestujícími a turisty značnou oblibu, a proto se po roční odmlce způsobené koronavirem vrací ve zkušební režimu sobotních jízd.

Rezervace míst pro osoby je opět možno provádět z různých nástupních míst a pohodlně také přes Internet.
Jízdenky lze samozřejmě nadále zakoupit rovněž přímo u řidiče autobusu ve Vaší nástupní zastávce. Dovozné za jízdní kolo se platí vždy pouze přímo u řidiče autobusu při nástupu, předprodej není možný.
Cestující, kteří si zakoupí jízdenku v předprodeji, mají automaticky rezervováno místo pro jízdní kolo v cyklovleku.

Klasický cyklobus jede každou sobotu, neděli a svátek a je zajištěna přeprava minimálně 27 ks jízdních kol.
Z Plzně,CANu odjíždí v 7:55 hodin a jede přes Brdy až do Příbrami. Z Příbrami jede spoj v 10:05 hodin s konečnou zastávkou Míšov.
Z Míšova nazpět do Příbrami jede ve 13:25 hodin. Z Příbrami jede přes Brdy nazpět do Plzně v 15:30 hodin.


Cyklostezka Padrťské rybníky; foto Miroslav Klas

Pro cykloturisty je zajímavá především hustě zalesněná a silničkami protkaná část pohoří pod legendárním Třemšínem, což s pěknými táhlými sjezdy kolem turistických cílů směrem na Plzeň či na Rožmitál činí z Brd atraktivní turistickou destinaci. Rodiny s dětmi se v regionu mohou zdržet celý den, pro vyspělejší cyklisty bude vítaným závěrem výletu dlouhý sjezd do podhůří k zastávkám cyklobusu nebo železnici. Zdatnější turisté mohou dojet až do Plzně.
Oblíbená je atraktivní cyklotrasa Věšín - Padrťské rybníky - Trokavec, která zavádí cykloturisty do nitra vojenského prostoru do těsné blízkosti nádherných Padrťských rybníků. Postupně budou zpřístuňováná nové území a vyznačovná ze strany Klubu českých turistu (KČT) nové pěší i cyklistické trasy.
Na území CHKO Brdy bylo zřízeno Posádkové cvičiště Jince (podél komunikace Obecnice – Valdek směrem k Jincům). Toto území vč. dalších uzavřených vojenských areálů je označeno informační cedulí s upozorněním na trvalý zákaz vstupu. Území, kde doposud není provedena pyrotechnická očista nebo bude uzavřeno z jiného důvodu, je označeno cedulí se zákazem vstupu. Území je současně objektem důležitým pro obranu státu a chráněnou oblastí přirozené akumulace vod. Režim na vodních nádržích a dalších vodních zdrojích zůstává nezměněn, platí tedy zákaz vstupu do 1. stupně ochranného pásma vodních zdrojů.

Pro cestující s malými dětmi nabízíme bezplatné dovozné pro dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let.


Jízdní řád cyklobusu:

440555 Plzeň-Spálené Poříčí-Míšov-Rožmitál p.Tř.-Příbram
- fialová linka
Jede o sobotách 4. 5. a 11. 5. 2024. Nakládku a vykládku jízdních kol provádí obsluha.


Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. V případě platby naší čipovou kartou nebo Plzeňskou kartou získává cestující slevu 15 % na vybrané jízdné či dovozné za kolo!
Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku.
Dětské složitelné kočárky, skládací dětské přívěsné vozíky za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se přepravují zdarma.

Rezervace:
Zájemci si mohou místo v autobuse předem dočasně zarezervovat nebo rovnou zakoupit jízdenek pro sebe. Dovozné za kolo nutné uhradit až přímo řidiči autobusu!
Rezervace a prodej jízdenek pro cestující probíhá přes předprodejní místenkový systém AMSBUS. Jízdenku včetně místenky lze zakoupit ve všech kamenných kancelářích AMSBUS v Česku i na Slovensku (např. v pokladnách CAN v Plzni)
Nákup je možné uskutečnit také po Internetu z adresy www.csadplzen.cz/e-jizdenka. Cena místenky u tzv. elektronické jízdenky nebo u místenky z klasické prodejny je ZDARMA.


Bonusy za jízdenku:

OrHit.czDentální potřeby OrHit
Cestující společnosti ČSAD autobusy Plzeň mají slevu 10 % na české výrobky ústní hygieny v e-shopu OrHit.cz
Sleva platí na veškerý sortiment jako jsou mezizubní kartáčky, zubní nitě či dentální gely. Stačí pouze v nákupním košíku na adrese www.orhit.cz zadat slevový kód "autobus".

 

Atom muzeem Javor 51, MíšovAtom muzeum Javor 51, Míšov
Oproti jízdence z cyklobusu sleva 30,- Kč z ceny vstupného pro dospělé (z původní ceny 100,- Kč) do Atom muzea Javor 51 nebo Sleva 20,- Kč z ceny vstupného pro důchodce (z původní ceny 50,- Kč) do Atom muzea Javor 51.
Jako jediné se zabývá studenou a jadernou atomovou válkou. Muzeum se nachází ve vojenském prostoru Brdy v unikátních prostorách dříve supertajného bunkru.
www.atommuzeum.cz

 

Muzeum strašidel PlzeňMuzeum strašidel, Plzeň
Za jízdenku z cyklobusu sleva v hodnotě 20,- Kč na osobu při návštěvě Muzea Stašidel v Plzni. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará (např. od soboty do soboty včetně).
www.muzeumstrasidel.cz

 

Hotel a restaurace Pod Kokšínem, HořehledyHotel a restaurace Pod Kokšínem, Hořehledy
Oproti jízdence z cyklobusu sleva 10% z útraty v restauraci Pod Kokšínem.
Za jízdenku z cyklobusu sleva 10% na ubytování v *** hotelu Pod Kokšínem, který disponuje útulnými pokoji.
Restaurace i hotel na návsi v obci Hořehledy disponují certifikátem "Cyklisté vítáni", najdete zde stylové a pohodlné občerstvení včetně venkovní terásky, dětského koutku a zabezpečené úschovny kol.
www.hotelpodkoksinem.cz

 

Pohádkový statek, Břasy-Vranovice Pohádkový statek, Břasy-Vranovice
Oproti jízdence z cyklobusu SLEVA 20,- Kč na osobu při návštěvě Pohádkového statku ve Vranovicích u Břas. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará např. od soboty do soboty včetně.
www.pohadkovystatek.cz


Turistické cíle v dosahu cyklobusu:

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí; foto Miroslav KlasPřívětivé městečko v údolí říčky Bradavy. Poprvé zmiňováno roku 1239 jako Poříčí, po vypálení císařskými vojsky roku 1620 dostalo přídomek Spálené. Kostel sv. Mikuláše na náměstí, původně gotický, prodělal mnoho přestaveb. Původně renesanční čtyřkřídlý zámek je přístupný po dohodě. Možnost stravování a ubytování v Hotelu Ve dvoře s certifikací Cyklisté vítáni. V obci je také Informační centrum.

  Tipy na výlet
 • naučná stezka k rybníku Hvížďalka s vodopádem (3 km)
 • po silnici do Lipnice (lidová architektura) a pak na místní vlakovou zastávku (4 km)
Atom muzeum Javor 51, Míšov

Atom muzeem Javor 51, Míšov Jako jediné se zabývá studenou a jadernou atomovou válkou. Muzeum se nachází ve vojenském prostoru Brdy v unikátních prostorách dříve supertajného bunkru.
Přístup ze zastávky Míšov. Nutná předchozí rezervace s registrací.

Míšov a Teslíny (Brdy)

Míšov; foto Miroslav KlasDvě malé obce uprostřed nádherné přírody náhorní plošiny Brd. Výchozí místa pro turistické a cyklistické výlety směrem na nedaleký legendami opředený vrch Třemšín.
Na podzim ráj houbařů, v zimním období tu také bývají dobré podmínky pro běžkování. Stravování je možné v Míšově.

Padrťské rybníky

Dolejší Padrťslý rybník; foto Miroslav Klas Nejkrásnější vodní plochy Brd. Horní Padrťský rybník má plochu 115 ha, spodní 65 ha. Rybníky byly vybudovány v 15. století, dodnes mají značný hospodářský význam a také zde hnízdí množství vzácného vodního ptactva.
Kvůli existenci vojenského újezdu byly oba rybníky od počátku padesátých let minulého století veřejnosti nepřístupné. Od 1. června 2008 je hráz Horní Padrťského rybníka zpřístupněna o víkendech po cyklotrase Trokavec - Věšín (č. 2274). Z hráze je krásný výhled na oba rybníky i okolní horské hřebeny.

Třemšín

Rozhledna na Třemšíně; foto Miroslav Klas Bývalé poutní místo a legendami opředený vrch Třemšín je se svými 827 m.n.m. nejvyšším volně přístupným vrcholem Brd. Ze zastávek cyklobusu Teslíny nebo Míšov je pohodlně dosažitelný.
Zalesněná náhorní plošina kolem vrcholu poskytuje velké množství pohodlných tras pro rodinnou cykloturistiku. Na vrcholu najdete skromné pozůstatky hradu, kapli z 18. století, kamenné moře, místo pro piknikování a dřevěnou vojenskou věž, která poskytuje jen omezený výhled směrem na Příbram.
V plánu je výstavba řádné rozhledny, záměr se bohužel stále odkládá. Další výhledy poskytuje průsek v lese u kaple.

Rozhledna Na Skále

Rozhledna Na Skále; foto Miroslav Klas Rozhledna Na Skále na zalesněném vrchu 672 m.n.m. nedaleko obce Železný Újezd, poskytuje za hezkého počasí překrásné výhledy po Brdech, jižním Plzeňsku a Pošumaví.
Ocelová věž dokončena v roce 2001, vyhlídková plošina je ve výšce 25 metrů.
Volně přístupná v době duben - říjen, v letní sezóně se vybírá vstup. Na místě prodej upomínkových předmětů. Občerstvení najde zemdlelý turista v Železném Újezdu.

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem; foto Miroslav Klas Město s mnoha významnými památkami v kotlině pod brdskými hřebeny. Poprvé připomenuto v roce 1379. Působiště J. J. Ryby, skladatele slavné České mše vánoční. Možnost stravování, ubytování.

  Tipy na výlet
 • z gotického hradu Rožmitál zůstala zachována vysoká věž se sklepením, z větší části však přestavěn na zámek
 • v místním muzeu jsou hodnotné expozice věnované působení J. J. Ryby v městečku, partyzánské válce v Brdech či model chrámu sv. Víta z obilných stébel
 • Muzeum AERO - staré automobily této značky
Příbram

Příbram - Svatá Hora; foto Miroslav KlasStředověké královské hornické město. Možnost stravování, ubytování, aquapark, informační středisko. Přibram a vybrané okolní obce obsluhuje městská hromadná doprava.

  Tipy na výlet
 • největší a nejkrásnější hornické muzeum v Česku s mnoha expozicemi umístěnými do originálních prostorů dolů - průchod středověkou štolou, vyhlídkové jízdy hornickým vláčkem, hornická skluzavka, vodní kolo a mnoho dalšího; podrobná prohlídka zabere skoro celý den
 • poutní místo Svatá hora s barokním skvostem kostelem Nanebevzetí Panny Marie - unikátní zakryté schodiště

Doporučené cyklomapy:
Brdy, Příbramsko (č. 133), 1:60 000, Nakladatelství SHOCart, vydáno 6/2016
Brdy, Příbramsko, Rokycansko (č. 417), 1:40 000, Nakladatelství SHOCart, vydáno 6/2016


Aktualizováno 24.4.2024 © Zbyněk Hupák
AKV bus a.s. ČSAD autobusy Plzeň
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1948 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
73 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
300 hlasů, 10%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2979 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
 Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice