Aktuality 2009
Úprava bezplatných TESCO linek T a C

TESCObusS ohledem na změnu otevírací doby v jednotlivých hypermarketech Tesco dochází od neděle 13. prosince k úpravě jízdních řádů bezplatných linek č. 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) a 440011 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,Borská pole (linka C).
Beze změn zůstává linka T2 resp. 440100 Plzeň,TESCO - Plzeň,Nám.M.Horákové - Plzeň,TESCO.

Bližší informace o bezplatné dopravě k hypermarketům TESCO


Novinky v autobusové dopravě
od 13. prosince 2009

Jako již každoročně je polovina prosince spojena s celostátní změnou jízdních řádů v linkové osobní dopravě. Významný západočeský dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. připravila pro cestující opět řadu novinek a vylepšení.

Výraznou obměnou projdou především dálkové a turistické linky. U spojení do Karlových Varů bude nabídnuta širší možnost předprodeje jízdenek včetně prodeje přes Internet. Nejen hokejoví fanoušci využijí nově zřízenou zastávku Karlovy Vary, KV Arena. Navíc v neděli odpoledne budou odjíždět autobusy z Plzně v pravidelném hodinovém rozestupu. Zakoupení jízdenek z domova či rezervace místenky bude nyní i na lince ze západočeské metropole do Chebu a zpět.

Rozšířen bude provoz linek umožňujících rozšířenou přepravu jízdních kol tzv. Cyklobusy. Oblíbený Brdský cyklobus z Plzně do Příbrami, stejně jako loňská novinka Cyklobus Český les z Plzně do Bělé nad Radbuzou, vyjedou na svoji trasu již od 1. května a budou jezdit až do "Václava". Koncem května pak bude spuštěn provoz tradičních šumavských Zelených autobusů.

Provoz zahájí také nová regionální linka spojující oblast Stříbra a Nýřan s Plzní, přičemž autobusy obslouží i rozvíjející se nákupní a průmyslovou zónu Borská pole. Jinde zase přibudou nové spoje, například z České Břízy ve dnech školního vyučování nebo naopak o prázdninách ze Štěnovic na plzeňský CAN.

Dále se drobných změn a úprav dočkají zejména ty autobusové linky v Plzeňském kraji, které jsou provázány s železničním jízdním řádem. Návaznosti na vlak nebyly narušeny a také vznikly nové.


Vychází publikace
ČSAD 60 let s Vámi

Obálka nové knihy ČSAD 60 let s VámiV letošním roce je tomu přesně 60 let, kdy došlo k založení podniků ČSAD (Československá automobilová doprava, později Československá státní automobilová doprava). Při této příležitosti dochází k vydání výroční publikace s názvem "ČSAD 60 let s Vámi".
Kniha, která vznikla ve spolupráci společností ČSAD autobusy Plzeň a.s., Autobusy Karlovy Vary, a.s. a ČSAD Vsetín a.s., stručně mapuje dějiny autobusové dopravy v západních Čechách a východní Moravě. Na své si přijdou nejen milovníci novodobé historie a pamětníci, ale i zájemci o autobusovou dopravu a techniku všeobecně. V předvánoční době je to ideální tip na dárek.
V publikaci je mnoho historických fotografií, jež zatím nebyly jinde uveřejněny. Nechybí ani snímky ze současnosti, dokumentujících běžný provoz všech tří uvedených společností.
Pro laiky budou jistě zajímavé i statě popisují fungovaní linkové autobusové dopravy v dnešní době i dříve. Nahlédneme spolu i do zákulisí, které je před zraky cestujících obvykle schováno. Ke každé ze společností jsou rovněž k dispozici souhrnné informace v anglickém a německém jazyce.

Jako bonus jsou do publikace vloženy 3 papírové vystřihovánky autobusů všech společností. V barvách ČSAD autobusy Plzeň se jedná o autobus Crossway 12.8M (model 2008) nebo alternativně autobus Evadys H 12.8M, u společností AKV a ČSAD Vsetín pak autobus Mercedes-Benz Intouro.

Kniha "ČSAD 60 let s Vámi" vstoupí na pulty prodejem ve středu 16. prosince 2009. V oblasti Plzeňska bude k zakoupení v pokladnách ČSAD autobusy Plzeň a.s. na Centrálním autobusovém nádraží. Cena této vázané barevné publikace je stanovena na 190,- Kč včetně DPH.
Již dnes ale máte možnost si publikaci objednat v předstihu, tak aby mohla udělat radost Vám nebo Vašim blízkým ještě pod Vánočním stromečkem. Nabízíme její zaslaní prostřednictvím České pošty do libovolného koutu naší země.

Objednávky zasílejte na adresu zbynek.hupak@csadplzen.cz . Knihu je možno zaslat na dobírku (k ceně publikace bude připočteno 110,- Kč vč. DPH za poštovné a balné) nebo doporučeně při platbě předem na základě vystaveného dokladu (poštovné a balné pouze 65,- Kč včetně DPH).
Doba dodání (po 16. prosinci) do 5-ti pracovních dnů. V objednávce uvádějte Vaši celou korespondenční adresu a způsob platby (předem nebo na dobírku).

  Publikace ČSAD 60 let s Vámi
 • Počet stran: 104
 • Počet fotografií: 47 historických, 126 současných, 14 obrázků
 • Jazyk: český
 • Vazba: vázaná
 • Rok vydání: 2009
 • Vydání: první
 • Resumé: angličtina, němčina
 • Vložená příloha: 3x papírové vystřihovánky (autobusy)
 • ISBN: 978-80-7211-336-1
 • Cena: 190,- Kč (včetně 9% DPH)

Pro včasné doručení do Vaší domácnosti ještě před Štědrým večerem, doporučujeme objednat knihu nejpozději v pátek 18. prosince. Samozřejmě i po tomto datu je možné publikace volně objednávat, ovšem přes období svátků je nutno počítat s delší dodací lhůtou.


Veletrh cestovního ruchu ITEP 2009

Veletržní expozic ČSAD autobusy Plzeň a.s.; foto Miroslav KlasOpět po roce se naše společnost zúčastnila ve dnech 22. - 24. října 2009 veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2009 v Domě kultury INWEST–K v Plzni. Mezi ostatními 150 vystavovateli jsme rozhodně nezapadli.
Zasloužila se o to nejen nápaditá reklama na služby společnosti, umístěná na mobilních zastávkových označnících v okolí kulturního domu i v jeho interiéru. Dále pak vystavený luxusní dálkový autobus IRISBUS Evadys H, který si zájemci mohli v dopoledních hodinách podrobně prohlédnout před Domem kultury. V sobotu jej vystřídal turistický autobus SOR LH 12.

A o co měli návštěvníci našeho výstavního stánku, umístěného tenktokrát v I. patře, největší zájem? Tak jako vždy o jízdní řády, informace k linkám cyklobusů nebo dopravě po Šumavě, penzión v Železné Rudě a ti nejmenší také o vystřihovánky autobusů.
Všem, kteří si našli cestu k naší expozici děkujeme a těšíme se na setkání v příštím roce.


Zdarma Vánočním expressem
do NC Olympia v Plzni

Logo OlympiaOd 5. listopadu bude obnoven provoz bezplatné autobusové linky pro zákazníky NC Olympia. Autobusy označené jako Vánoční express pojedou vždy od čtvrtka do neděle, a to až do 24. prosince. Kromě těchto dní v týdnu vyrazí autobusy na linku navíc i ještě těsně před Vánocemi, ve dnech 21. až 23. prosince 2009.
Provoz bude opět zajišťovat naše společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. na základě objednávky od firmy Centrum Olympia Plzeň s.r.o., která zabezpečuje chod výše zmíněného nákupního zařízení v plzeňských Černicích.

Spoje této zvláštní linkové dopravy budou jezdit po trase z Centrálního autobusového nádraží v Plzni k NC Olympia a zpět. Autobusy dále zastaví na Americké třídě U práce, u Hlavního nádraží ČD na Americké, na náměstí Milady Horákové a v Bručné.

První spoj z Centrálního autobusového nádraží k NC Olympia jede v 10:00 hodin a poté každou půl hodinu. Poslední autobus odjíždí od CANu v 17:30, od Olympie pak v 18:00 hodin.
Jízdní řád najdete pod číslem 440000 Plzeň,CAN - Plzeň,NC Olympia, nástup do autobusu je umožněn všemi dveřmi, jízdné se neplatí.

Bližší informace o bezplatné dopravě k NC Olympia


Uzavírka mezi Nový Kramolínem a Postřekovem

Celý jeden měsíc bude probíhat oprava silničního propustku 195-016 na komunikaci druhé třídy č. 195 mezi obcemi Nový Kramolín a Postřekov.
Kvůli tomu pojedou v daném období námi provozované autobusové linky č. 400191 Domažlice-Poběžovice-Poběžovice,Sedlec-Mnichov,Vranov a 400202 Klenčí pod Čerchovem-Poběžovice-Horšovský Týn-Horšovský Týn,Oplotec dle objížďkových jízdních řádů.
Termín uzavírky je plánován od 21. října do 21. listopadu 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Dočasné zrušení zastávky
v Plzni U Ježíška

V termínu od 19. do 27. 10. 2009 dojde k provedení plánované záruční opravy povrchu komunikace v ulici U trati v Plzni.
Bude tak dočasně znemožněna obsluha zastávky Plzeň,hl.nádr.ČD U Ježíška na lince 450554 Starý Plzenec-Lhůta-Plzeň. Zastávka bude zrušena bez náhrady, jako náhradní je možné použít ostatní stávající zastávky na lince.
Děkujeme za pochopení.


Podzimní výlet
s Erťákem po severním Plzeňsku

RTO pózuje v Tise u Blatna; foto Miroslav KlasPři příležitosti výročí 60 let od vzniku ČSAD uspořádala ČSAD autobusy Plzeň a.s. v pondělí 28. září malou exkurzi z Plzně do své provozovny v Kralovicích.
Exkurze se zúčastnili jak zaměstnanci dopravce, jejich rodinní příslušníci, studenti dopravních škol, tak i zástupci laické veřejnosti a dopravní fandové.

areál kralovického provozu ČSAD; foto Miroslav KlasPo kralovické provozovně vzácnou návštěvu provázel vedoucí V. Balík, který poutavým výkladem přiblížil posluchačům její historii a současnost. Jako originální dopravní prostředek výpravě posloužil autobus Škoda 706 RTO - KAR z roku 1961, který místní zaměstnanci dokázali před 4 lety úspěšně renovovat.

na návštěvě v Rabštejně nad Střelou; foto Miroslav KlasNádherný den babího léta byl následně využit pro malou vyhlídkovou jízdu po místních památkách a zajímavostech. Byl navštíven románský kostelík v Potvorově, místní pivovar v Chyši, Rabštejn nad Střelou a nebo půvabná osada Doubravice, ve které se natáčel film Cesta z města. Ostatně v něm si zahrál i jeden z autobusů provozovny Kralovice.
Pomyslným a faktickým vrcholem cesty byl výstup na horu Kozelka, ze které je nádherný výhled do celého kraje Manětínska.


Změny jízdních řádů
od čtvrtka 1. 10. 2009

Označník zastávky ČSAD autobusy PlzeňNa první říjnový den vyhlásil Krajský úřad Plzeňského kraje opět mimořádný termín pro změny v jízdních řádech linkové dopravy. Níže uvádíme přehled změn na námi provozovaných autobusových linkách.

Na rozhrání okresů Klatovy a Plzeň-jih dochází k upravě linky č. 432240 Klatovy-Dolany-Švihov-Vřeskovice-Přetín. Došlo k reorganizaci vybraných spojů s ohledem na zlepšení dopravní obslužnosti a přestupní vazby.

Na základě požadavku obce Díly na Chodsku jsou pozměněny jízdní řády linek č. 400201 Domažlice-Díly-Klenčí pod Čerchovem-Pec a 400202 Klenčí pod Čerchovem-Poběžovice-Horšovský Týn-Horšovský Týn,Oplotec. Některé spoje zastávkami Díly,háj. a Díly,II nově pouze projíždí.

Lepší dostupnost veřejnou dopravou, převážně o víkendu, získává obec Chotíkov. Její obsluhu zajistí navíc spoje 8, 13, 30 a 35 linky č. 440080 Plzeň-Karlovy Vary.
Zároveň byla u spoje 10 vložená časová poloha i pro zastávky Město Touškov,Kůští,rozc. a Nevřeň,Nová Hospoda.

Od pondělí 5. října nastávají drobné změny i na Rokycansku. U linky č. 470010 Rokycany-Strašice-Mýto-Rokycany jsou zařazeny dva nové ranní spoje mezi Holoubkovem a Rokycany a zpět. Navíc u spoje 8 jsou upraveny časů v jednotlivých zastávkách.
Zároveň je na lince 470150 Rokycany-Hrádek-Hůrky-Holoubkov uspíšen o 10 minut spoj č. 1 v 6:20 z Hůrek do Holoubkova.

Jízdní řády všech linek


Uzavírka silnice
Staňkov - Hlohovčice - Srbice

Z důvodu opravy silnice II/185 v úsecích Staňkov - Hlohovčice a Hlohovčice - Srbice bude zahájena od 30. září úplná uzavírka této komunikace.
Stavební práce omezí provoz autobusových linek č. 400380 Domažlice-Blížejov-Staňkov-Holýšov a 432020 Klatovy-Dolany-Chudenice-Koloveč-Staňkov-Holýšov, pro které budou platit objížďkové jízdní řády.
Termín uzavírky je plánován od 1. do 15. října 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Rekonstrukce silničního průtahu
obcí Brůdek u Všerub

V úterý 22. 9. 2009 bude zahájena investiční akce s názvem Rekonstrukce silnice II/184 - průtah obcí Brůdek. Kvůli úplné uzavírce zmíněné komunikace dojde k výrazné změně v organizaci autobusové dopravy.
Provoz na lince 400060 Kdyně-Všeruby-Hyršov bude rozdělen na dva úseky, a to Kdyně - Všeruby - Hájek a Brůdek - Kdyně. Autobusy budou jezdit dle objížďkového jízdního řádu.
Termín uzavírky je plánován od 22. září do 30. listopadu 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Podzimní jízda Erťákem
severním Plzeňskem

ŠKODA 706 RTO - KAR; foto Eduard Cízl K příležitosti 60. výroční od vzniku prvních podniků ČSAD v roce 1949, připravuje naše společnost pro cestující veřejnost i zaměstnance firmy několik doprovodných akcí.
Jednou z nich je i vyhlídková jízda linkového autobusu Škoda 706 RTO - KAR společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s. po zajímavých místech severního Plzeňska.

Jízda, konaná na státní svátek v pondělí 28. září, je především určena všem milovníkům staré dopravní techniky a cestování. Bude čas na fotografování, poznávání přírodních a historických krás na cestě i návštěvu originálního pivovaru s restaurací na zámku Chýše.
Více podrobností v přiloženém plakátku. Rezervace míst na uvedeném kontaktu nejpozději do 25. září 2009.

Srdečně zvou zaměstnanci společnosti!

Ke stažení: Pozvánka na výlet s RTO


Babí léto s cyklobusy

Cyklobus do Českého lesa; foto Miroslav KlasProtože nám slibují meteorologové pro nadcházející období nadále příjemné počasí, nabízí měsíc září ještě mnoho možností pro využití cyklobusových linek společnosti ČSAD autobusy Plzeň k pěší nebo cyklistické turistice. Navíc si můžete víkendové výlety zpestřit řadou doprovodných akcí v cílech cyklobusů.

Každou sobotu a neděli vyjíždí v 8 hodin ráno z plzeňského Centrálního autobusového nádraží cyklobusu do Českého lesa. Budete tomu tak ještě až do neděle 20. září. Při své jízdě k hraničnímu přechodu Železná v srdci CHKO Český les zastavuje ve Vejprnicích, Tlučné, Nýřanech, Stodě, Horšovském Týně, Poběžovicích, Hostouni a Bělé nad Radbuzou.
A právě město Bělá nad Radbuzou je vhodným cílem výletu o víkendu 19. a 20. září, kdy se zde koná tradiční Bělská pouť. Lákadlem pro návštěvníky, kromě tradičních pouťových atrakcí, je jistě zápas fotbalové Amfory nebo koncert populární hudební skupiny Chinaski.

Letos velmi oblíbený Brdský cyklobus vyráží na svou trasu z Plzně přes vrcholky Brdy do krásného historického města Příbram vždy v 7:45 o sobotách, nedělích ave státní svátky. V sezóně 2009 se tak naposled stane na Václava dne 28. září.
Již ale o dva týdny dříve, tedy v soboty 12. a neděli 13. září, nabízí jedinečnou možnost k celodennímu výletu Hornické muzeum Příbram. V rámci Dnů evropského dědictví bude umožněna prohlídka expozic v Příbrami - Březových Horách a v mimo příbramských pobočkách (Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec a Muzeum zlata Nový Knín) za symbolické vstupné 5 Kč.

Rovněž až do pondělí 28. září bude v provozu šumavský cyklobus z Plzně na Špičák a dále až do Kvildy. Linka vyjíždí z autobusového nádraží v Plzni v 6 hodin a 50 minut a cestou projíždí přes Přeštice, Švihov, Klatovy, Janovice nad Úhlavou či Nýrsko.
Jedním z podniků, který mohou cestující navštívit, je 2. ročník cyklo-turistické akce s názvem Okolo Železné Rudy. Ta se koná v sobotu 12. září s připravenými trasami pro chodce i kolaře v různých délkách.

Pěší i kolaři si mohou místo v autobusech rezervovat telefonicky na čísle 377 327 272 nebo osobně v pokladně CANu. S nákládkou a vykládkou kola pomohou cestujícím průvodci cyklobusu tzv. stevardi, kteří jsou zároveň schopni poskytnout informace o možnostech navštívení atraktivních míst a zajímavostí v okolí trasy dané linky.

Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít u linek do Brd a Českého lesa zpáteční dovozné se slevou za 20 korun.

Veškeré informace o cyklobusech v Plzeňském kraji


Změny jízdních řádů
od úterý 1. 9. 2009

Označník zastávky ČSAD autobusy PlzeňV souvislostí se začátkem školního roku dochází od 1. září 2009 ke změnám u vybraných linek veřejné linkové dopravy. Většina úprav má za cíl zlepšení návaznosti a celkově dopravní obslužnosti. Níže uvádíme přehled změn u dotčených linek.

S přehledem změn po jednotlivých regionech Plzeňského kraje začneme na Domažlicku. Na lince 400030 Domažlice-Koloveč byl opožděn v celé trase spoj 5 o 30 minut tj. na odjezdu ze zastávky Domažlice,Poděbradova v 11:00 a příjezd do zastávky Koloveč v 11:32 hodin.
Spoj 8 linky 400090 Horšovský Týn-Srby-Hostouň-Hostouň,Babice uspíšen v celé trase o 10 minut z důvodu zajištění návaznosti na linku 400320/27 a vlak Os 17411 z Horšovského Týna ve směru Staňkov a Plzeň.
Jeden pár nových ranních spojů okolo 8. hodiny u linky 400191 Domažlice-Poběžovice-Poběžovice,Sedlec-Mnichov,Vranov mezi zastávkami Poběžovice,žel.st. a Mnichov a opačně.
V souvislosti se zlepšením obslužnosti obce Mlýneček a Mrákov zařazení nových spojů a posuny u linek 400300 Mrákov,Mlýneček-Mrákov,Štítovky-Domažlice-Kdyně, 400050 Domažlice-Všeruby a 400230 Domažlice-Tlumačov-Mrákov-Domažlice.

Severní Plzeňsko zasáhly změny poněkud více. U linky 440070 Plzeň-Manětín-Žlutice spoj 13 došlo k úpravě tarifních km a přidání doby jízdy v úseku mezi zastávkami Žilov,Stýskaly a Tatiná (nesjízdná komunikace). Kvůli havarijnímu stavu komunikace na stejném místě jsou uspíšeny případně opožděny na odjezdu či dojezdu spoje linek 460050 Horní Bělá-Tlucná-Tatiná-Plzeň a 460220 Krsy-Kunějovice-Nekmíř-Horní Bříza, včetně úpravy tarifních km a přidání doby jízdy.
Linka 460030 Nečtiny,Plachtín-Nečtiny-Plzeň spoje 4 a 15 opožděny o 5 minnut v celém průběhu k zajištění návaznosti viz. dále.
Linka 460790 Kralovice-Mladotice-Manětín-Manětín,Rabštejn n. Střelou: prodloužení spoje č. 3 až do Tč.19 Manětín,Stvolny; nový spoj 24 vedený ve dnech školního vyučování z Tč.19 Manětín,Stvolny do Tč.15 Manětín,nám.; spoje 18 a 20 opožděny o 5 minut v celém průběhu. Vše požadavek obce Stvolny.
U linky 460730 Kralovice-Liblín je uspíšen spoj 10 na odjezdu o 10 minut, vložena obsluha zastávky Tč.11 Bohy,Rakolusky, dojezd spoje ponechán. Omezení provozu spoje 16 na dny školních prázdnin. Náhradou zavedení nového spoje č. 18 ve dnech školního vyučování z Tč.15 Kozojedy do Tč.4 Všehrdy.

Na plzeňském jihu jsou změny následující. U linky č. 450582 Mladý Smolivec-Spálené Poříčí-Nezvěstice-Plzeň je na základě požadavku města Spálené Poříčí opožděn spoj 21 o 20 minut a spoj 23 o 40 minut v celém průběhu.
450583 Nezvěstice-Chválenice-Nezvěstice-Milínov u spoj 8 rozšíření provozu spoje o čtvrtek, pokud je školní vyučování. Požadavek obce Nezvěstice.
Nové spoje 12 a 13 na lince 460180 Hněvnice-Heřmanova Huť-Stod vedené ve dnech školního vyučování z Tč.15 Stod, rozc.k žel.st.0.5 do Tč.11 Kotovice,Nový a zpět.

Na Rokycansku jsou od září jen drobné změny. Spoj č. 28 linky 470010 Rokycany-Strašice-Mýto-Rokycany má nově upravenou jízdní dobu.
U linky 470050 Rokycany-Dobřív-Hrádek je zaveden nový spoj v 5:25 hodin z Rokycan do Hrádku. Spoj nově opožděn o 15 minut a ukončen v zastávce Hrádek,Nová Huť s návazností na linku 470560. Spoj 10 pak zajíždí až na autobusové nádraží v Rokycanech.
Linka č. 470260 Trokavec-Příkosice-Mirošov-Rokycany-Plzeň spoj 6 opožděn o 3 minuty s upravenou dobou jízdy. Spoj 17 této linky nově navazuje na linku 470330/12.

V oblasti Tachovska nedochází k žádné změně v jízdních řádech linkové autobusové dopravy provozované naší společností.

Jízdní řády všech linek


Oprava kanalizace v Tajanově u Klatov

Doplnění 22. 9. 2009
Od čtvrtka 23. 9. bude obnoven i běžný provoz na dosud pozastavené lince 432101 Klatovy,,aut.nádr.-Tajanov-Beňovy-Klatovy,,Vídeňská ul.

Doplnění 17. 9. 2009
V pondělí 21. 9. začnou jezdit autobusy na lince 432100 Klatovy-Tupadly-Tětětice-Bezděkov opět podle tradičního jízdního řádu. Bude tak předčasně ukončena platnost objížďkového jízdního řádu.
Naproti tomu linka 432101 Klatovy,,aut.nádr.-Tajanov-Beňovy-Klatovy,,Vídeňská ul. je stále prozatím zrušena. Cestující z obce Kal mohou k dopravě využít linek 400360 Domažlice-Tlumačov-Mrákov-Kdyně-Klatovy a 432150 Klatovy-Běhařov-Janovice ze zastávky Klatovy,Kal,rozc.0.5.

Z důvodu provedení stavebních prací v rámci záruční opravy kanalizace dochází od 1. 9. 2009 k úplné uzavírce silniční komunikace v osadě Tajanov u Klatov.
Vzhledem k tomu, že v Tajanově není vhodný prostor pro otáčení autobusu, bude po dobu uzavírky zrušena linka 432101 Klatovy,,aut.nádr.-Tajanov-Beňovy-Klatovy,,Vídeňská ul.. Náhradou za ní je zaveden objížďkový jízdní řád u linky 432100 Klatovy-Tupadly-Tětětice-Bezděkov, která bude vedena přes Kal. Zastávka Klatovy,Tajanov bude přemístěna do provizorně zbudované zastávky u křižovatky silnic III/0228 a III/18515.
Termín I. etapy uzavírky je plánován od 1. září do 15. října 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Rozšíření poskytování slev s kartami ISTC
na lince z Domažlic do Plzně

Logo ISICSe začátkem nového školního roku dne 1. září 2009 nabídne naše společnost všem žákům, studentům a učitelům užívající některou z mezinárodně uznávaných karet ISTC (ISIC, Alive, ITIC) rozšíření možnosti uplatnění slev.
Od prvního zářijového dne je možné využívat 20% slevu z občanského jízdného i na lince č. 400320 Domažlice - Horšovský Týn - Plzeň. Slevu lze uplatnit při zakoupení jízdenky u řidiče.
Cestující se zákaznickou čipovou kartou ČSAD autobusy Plzeň mohou navíc využít slevu 5% z ceny jízdného.

Více informací o slevách s ISTC


Uzavření Puškinovy ulice v Klatovech

Doplnění 22. 9. 2009
Od pátku 25. září bude ukončeno omezení pro linky MHD Klatovy, která začnou jezdit opět po své stálé trase.

Doplnění 1. 9. 2009
Po dohodě zainteresovaných institucí bude od úterý 1. září 2009 umožněno linkám 432030 Klatovy-Plánice-Nalžovské Hory-Horažďovice, 433680 Sušice-Kolinec-Klatovy a 431681 Klatovy-Sušice-Kašperské Hory-Stachy objíždět uzavírku přes Sobětice a Luby. Provizorní zastávka Mochtín,náves bude zrušena resp. přesunuta zpět do původní polohy.
Rovněž přestávají platit objížďkové jízdní řády u výše uvedených linek. Autobusy budou jezdit podle běžných jízdních řádů, pouze s mírným zpožděním při dojezdu do Klatov.

V Klatovech probíhá letos již několikátá uzavírka komunikace. Od 28. srpna bude pro veškerou dopravu včetně autobusové uzavřena jednosměrně Puškinova ulice (ve směru do města).
Dotčeno bude hned několik námi provozovaných linek. U linek č. 432030 Klatovy-Plánice-Nalžovské Hory-Horažďovice, 433680 Sušice-Kolinec-Klatovy a 431681 Klatovy-Sušice-Kašperské Hory-Stachy jsou schváleny objížďkové jízdní řády. Tyto linky jsou vedeny přes Kydliny
Uzavírkou jsou zasaženy ještě linky 432170 Klatovy-Mochtín-Kydliny-Klatovy432090 Klatovy-Chlistov. Ty budou ve směru do Klatov vedeny přes Sobětice a Luby bez obsluhy zastávek Klatovy,Špalkovský rybník a Klatovy,u Gymnázia.

Omezeny budou i linky MHD Klatovy. Aktuální informace na příslušných zastávkách.
Termín I. etapy uzavírky je plánován od 28. srpna do 30. září 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Rekonstrukce mostu u Otova u Nového Kramolína

Doplnění 11. 9. 2009
Díky rychlejšímu průběhu opravy silničního mostu bude ukončena uzavírka u Otova s předstihem. Od pondělí 14. září 2009 přestávají platit objížďkové jízdní řády u níže uvedených linek. Autobusy budou opět jezdit podle běžných jízdních řádů.

Z důvodu rekonstrukce silničního mostu na komunikaci III. třídy č. 19520 před obcí Otov na Domažlicku, dochází k omezení provozu několika námi provozovaných autobusových linek.
Nařízená objízdná trasa přes Meclov resp. Nový Kramolín má za následek zavedení objížďkových jízdních řádů pro linky 400190 Domažlice-Otov-Poběžovice, 400202 Klenčí pod Čerchovem-Poběžovice-Horšovský Týn-Horšovský Týn,Oplotec400330 Domažlice-Poběžovice-Hostouň-Mutěnín-Rybník.
Termín uzavírky je plánován od 10. srpna do 30. září 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Uzavírka mostu u Klenové

Doplnění 17. 12. 2009
Od pátku 18. prosince bude ukončeno omezení pro linku č. 432120 Klatovy-Týnec-Javor-Janovice, která začne jezdit opět po své stálé trase.

Náhlé přívalové deště počátkem letošních práznin způsobily zřícení silničního mostu e.č. 19125-1 mezi obcemi Klenová a Týnec na Klatovsku.
Z důvodu zavedení objízdné trasy přes Janovice nad Úhlavou je schválen objížďkový jízdní řád pro linku 432120 Klatovy-Týnec-Javor-Janovice, kde dochází ke zrušení obsluhy zastávky Týnec,točna. Zároveň jsou zřízeny náhradní zastávky Klenová a Týnec,Rozpáralka (na rozcestí).
Termín uzavírky je plánován až do konce roku 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Oprava propustku v obci Vřeskovice

Od 27. července probíhá úplná uzavírka silnice III/1826 spojenou s opravou propustko mostu v obci Vřeskovice na Klatovsku.
Z důvodu zavedení objízdné trasy přes Biřkov je schválen objížďkový jízdní řád pro linky 432240 Klatovy-Dolany-Švihov-Vřeskovice-Přetín a 432290 Klatovy-Švihov-Borovy-Malinec. Zároveň je zřízena náhradní zastávka Vřeskovice (u kulturního domu).
Termín uzavírky je plánován do 30. září 2009. O případných změnách vás budeme včas informovat.


Zkoušky malokapacitní autobusu
ISUZU Turquoise Interurban

ISUZU Turquoise Interurban v Bezdružicích; foto Miroslav KlasCestující na Tachovsku měli možnost vyzkoušet nový typ malokapacitního autobus. V období od 1. do 21. července byl naší společnosti zapůjčen ke zkouškám autobus ISUZU Turquoise Interurban Class II.
Meziměstský autobus s kapacitou 27 sedících a 18 stojících pasažérů operoval převážně na trase Tachov - Planá - Bezdružice. Předváděcí vůz, který poskytl dovozce Turancar CZ, si vedl v poměrně členitém terénu velmi dobře. Průměrná spotřeba pohonných hmot činila 19 litrů nafty na 100 km.


Český les láká, zahájily Brdy

Cyklobus do Českého lesa; foto Miroslav KlasJiž téměř šest stovek cestujících využilo letošní novinky - cyklobusu z Plzně do Českého lesa. Autobusová linka s možností přepravy až 38 kol vyjíždí na svoji trasu od počátku května každou sobotu a neděli nebo ve státní svátek. Za toto období bylo zároveň převezeno už 232 jízdních kol a to i přesto, že několik posledních víkendů počasí cykloturistice zrovna nepřeje.

Linka označená v jízdním řádu číslem 440444 vznikla ve spolupráci a díky finanční podpoře měst Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice. Její trase vede přes Vejprnice, Tlučnou, Nýřany, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice, Bělou až k hraničnímu přechodu Železná v srdci CHKO Český les.

Během dosavadního provozu byla zjištěna řada zvláštností. Hojně je využíván turisty nejen z Plzně, ale i např. ze Staňkova či Horšovského Týna, kteří se nechají vyvézt na kopce a pomalu sjíždějí vlastní silou k domovu. Naopak zatím téměř bez zájmu je mezi obyvateli Nýřan. Je to škoda, protože právě kvůli cyklistům a turistům z Nýřan a okolí byla linka vedena z Plzně tímto směrem a ne tradiční cestou přes Líně.

Cyklobus Český les vyjíždí z Centrálního autobusového nádraží v Plzni v 8:00 hodin ráno. Velmi vyhledávanými cíly jsou hrad a zámek Horšovský Týn, malebné město Bělá či pramen řeky Radbuzy. Zpět z Železné do Plzně vyráží autobus v 17:00 hodin.

V neděli 14. června v rámci celostátních změn jízdních řádů zahájil provoz tzv. Brdský cyklobus. Jedná se o klasickou autobusovou linku v 7:45 hodin z Plzně přes Spálené Poříčí, Rožmitál pod Tř. do Příbrami, kde jsou od loňského roku o víkendech v letní sezóně také přepravována jízdní kola na speciálním vleku za vozem.

Pro cykloturisty je zajímavá především hustě zalesněná a silničkami protkaná část pohoří pod legendárním Třemšínem, což s pěknými táhlými sjezdy kolem turistických cílů směrem na Plzeň či do Rožmitál činí z Brd atraktivní turistickou destinaci. Nově je otevřena atraktivní cyklotrasa Věšín - Trokavec, která zavede cykloturisty do nitra vojenského prostoru do těsné blízkosti nádherných Padrťských rybníků a plánovaného amerického radaru. Neméně lákavé je ale i město Příbram s rozsáhlým hornickým muzeem.

Pro oba dva cyklobusy jsou připraveny informační materiály s nabídkou cyklistických tras a výletů v okolí zastávek autobusu. O jejich distribuci cestujícím se budou starat průvodci cyklobusu, kteří mají též za úkol bezpečnou nakládku a vykládku jízdních kol do vleku.
Pěší i kolaři si mohou místo v autobusech rezervovat telefonicky na čísle 377 327 272 nebo osobně v pokladně CANu.
Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za 20 korun.

Aktuální informace o cyklobusech a tipy na výlet


Nový nízkopodlažní autobus pro Sušici

Autobus SOR CN 10,5 vjíždí na sušické náměstíV úterý 16. června 2009 proběhlo na náměstí Svobody v Sušici slavnostní předání nového autobusu typu SOR CN 10.5, určeného pro zajištění provozu městské linky ze sídliště Vojtěška přes střed města k vlakovému nádraží.
Tento moderní autobus se sníženou podlahou a nájezdovou plošinou bude přínosem zejména hůře pohyblivým občanům, vozíčkářům i maminkám s kočárky. Symbolického předání vozu městu Sušice se zúčastnil zástupce místní radnice, starosta města Bc. Petr Mottl a za dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. její ředitel p. Miroslav Hucl a vedoucí sušického provozu p. Vojtěch Kratochvíl.

Starosta města Bc. Petr Mottl křítí nový nízkopodlažní autobusAutobus vyrobila česká továrna SOR Libchavy. Vůz je dlouhý 10,7 metru, prázdný váží 8 tun, má pneumatické pérování a uveze až 86 cestujících, z toho se jich 36 může posadit do čalouněných sedaček. Šestiválcový naftový motor od italské firmy IVECO má výkon 185 kW a splňuje přísnou emisní normu EURO 4.
Obyvatelé Sušice se mohli v minulosti svézt mnoha typy autobusů, od klasických městských vozů typu ŠM 11 (zakulacené "ešemky"), přes článkové Ikarusy zvané "čabajky" až po moderní vozy SOR.

V rámci prezentační projíždky zavítal autobus i k sušickému nádražíNa sušické lince s číslem 433580 platí běžný pásmový tarif dopravce, cestující starší 70 let jsou přepravováni zdarma po předložení občanského průkazu. Linka je velice vytížena, ročně se zde přepraví na 177 tisíc osob.
Autobusy se v ulicích Sušice objevily ve dvacátých letech minulého století. Patrně první autobusový podnikatel byl Josef Mikšovský na lince do Kašperských Hor. Dopravu hostů od vlakového nádraží si od roku 1930 zajišťovaly hotely na náměstí vlastními autobusy.

Autobus si také vyzkoušeli invalidé a vozíčkářiPravidelná veřejná autobusová doprava mezi centrem města a vlakovým nádražím začala až po roce 1949. Jízdní řád z roku 1954 uvádí existenci linky Sušice, nádraží - Sušice, náměstí. Kromě konečných byly na trase linky také zastávky Garáž ČSAD, U Gregorů a Hotel Pod Stráží. Jízdenka z náměstí na nádraží tehdy stála 60 haléřů.
Autobusy přestaly zajíždět na hlavní náměstí v roce 1982, od té doby jej jednosměrně objíždějí po okolních komunikacích. Další změna nastala k 1. březnu 1993, kdy byla linka prodloužena až do sídliště Vojtěška. Od prosince loňského roku jezdí jeden pár spojů přes Červené Dvorce i do Volšov.

Jízdní řád městské linky v Sušici


Rekonstrukce mostu v Dukelské ulici
a uzavírka Tylova nábřeží v Klatovech

V těchto dnech dochází ve městě Klatovy hned ke dvěma dlouhodobým rekonstrukcím komunikacím s následným omezením autobusové dopravy provozované naší společností.

V zatím neurčeném termínu bude probíhat rekonstrukce mostu přes Drnový potok v Dukelské ulici. Uzavřením mostu dojde k částečnému omezení autobusových linek a to takto:
Pro linky 431300 Klatovy - Přeštice - Plzeň - Praha, 432130 Klatovy - Švihov - Chudenice, 432180 Klatovy,aut.nádr. - Otín - Dehtín - Klatovy,pod nemocnicí a 432290 Klatovy - Švihov - Borovy - Malinec bude obousměrně zrušena zastávka Klatovy,nábř.kpt.Nálepky. Náhradní zastávkou bude zastávka Klatovy,pod nem.
Dále budou dotčeny linky 432020 Klatovy - Dolany - Chudenice - Koloveč - Staňkov - Holýšov, 432100 Klatovy - Tupadly - Tětětice - Bezděkov a 432240 Klatovy - Dolany - Švihov - Vřeskovice - Přetín u kterých bude zrušená zastávka Klatovy,nábř.kpt.Nálepky přemístěna k nově vybudované zastávce u křižovatky ulic Koldinova a Dukelská.

Druhá investiční akce s názvem Cyklotrasa Tylovo nábřaží se bude konat od 27. května do 15. října 2009.
Uzavřením komunikace dojde k částečnému omezení meziměstkých linek 432040 Klatovy - Kydliny - Habartice - Vítkovice, 432070 Klatovy - Újezd - Plánice, 432080 Klatovy - Měčín - Radkovice - Petrovice, 432081 Klatovy - Petrovice - Měčín, 432110 Klatovy - Bolešiny - Plánice - Zborovy a 432120 Klatovy - Týnec - Javor - Janovice. Obousměrně bude zrušena zastávka Klatovy,nábř.J.K.Tyla.
Jako náhradní bude zřízena zastávka Klatovy,Nádražní-u Dřevařských záv. pro výstup a nástup (ve směru k autobusovému nádraží).

Trasa a zastávky MHD v Klatovech


Zkoušky kloubového autobusu
Mercedes-Benz Citaro G

Mercedes-Benz Citaro G CNG; foto Pavel Ernst Ve dnech 28. a 29. dubna 2009 se mohli cestující na trase Kralovice - Plzeň a zpět svézt neobvyklým autobusem.
Jednalo se o zapůjčený kloubový autobus Mercedes-Benz Citaro G (O530 G CNG). Třídveřový nízkopodlažní vůz je poháněn stlačeným zemním plynem. Právě testování tohoto druhu pohonu bylo jedním z důvodů nasazení vozidla na náročnou linku z Plzně do Kralovic. Linka vede dosti členitým terénem a navíc je hojně využívána cestujícími, takže nasazení kapacitního autobusu je nutností.

KAROSA C 744 v Gerské ulice v plzeňském BolevciVůz zapůjčil Dopravní podnik Ústeckého kraje, a.s., který jej využívá především v oblasti Kadaně.
V současnosti většina regionálních dopravců řeší otázku, kterým typem vozidla nahradí pomalu a jistě dosluhující kloubové linkové Karosy C 744. Tento domácí výrobce totiž již článkové autobusy v meziměstské verzi nenabízí a je proto potřeba se poohlédnout jinde.

Modernizovaná KAROSA C 944Pouze částečným řešením problému je modernizace starších Karos na řadu 900. Jednu takovou v barvách ČSAD autobusy Plzeň a.s. mohou již nějaký čas potkávat cestující mezi Plzní a Štěnovicemi a dále do Přeštic.
Opravu, při níž byla na vůz dosazená nová čela řady 900, provedla přeštická provozovna společnosti BONAVIA servis, a.s.


Změny jízdních řádů
od neděle 3. 5. 2009

Označník zastávky ČSAD autobusy PlzeňOd neděle 3. května 2009 dochází k úpravě jízdních řádů vybraných autobusových linek, jež provozuje naše společnost. Změny mají za cíl především zlepšení obslužnosti regionu a dosažení návaznosti mezi jednotlivými spoji ať už v autobusové nebo obecně veřejné dopravě. Níže uvádíme přehled změn u dotčených linek.

Nově je prodloužen spoj č. 7 linky 400010 Hostouň-Čečín-Bělá nad Radbuzou-Bystřice-Železná k vlakovému nádraží v Bělé. Cestující tak získávají možnost pohodlného přestupu od vlaku Os 27504 z Domažlic.

U linky 400090 Horšovský Týn-Srby-Hostouň-Hostouň,Babice budou opožděny v celé trase o 10 minut spoje 5, 7 a 8. Důvodem je zajištění návaznosti v Horšovském Týně na autobusové linky od Plzně.
Spoj 4 nově vyčká v zastávce Hostouň,rozc.1.7 příjezdu linky 400010 od Bělé nad Radbuzou 5 minut.

V rámci květnových změn dochází k posunu sobotního spoje č. 82 u dálkové linky 400320 Domažlice-Horšovský Týn-Plzeň o 30 minut vpřed. Odjezd z výchozí zastávky Plzeň,CAN bude již v 9:15 hodin.

V Přešticích byla zřízena nová zastávka Přeštice,Na Chmelnicích. Zástávku budou obsluhovat místní linky 440653 Plzeň-Přeštice-Měčín,Petrovice, 450652 Letiny-Skašov-Horšice-Přeštice-Plzeň, 450676 Stod-Dobřany-Chlumčany-Přeštice a dálková 431300 Klatovy-Přeštice-Plzeň-Praha.
Zároveň zastávku obsluhuje i linka přeštické MHD č. 455001 MHD Přeštice: - Přeštice,STS - Přeštice,nám.

Výrazného vylepšení spojení se dočkali obyvatelé Loužné. Nově zajíždějí do zastávky Myslív,Loužná linky 434030 Horažďovice-Pačejov-Štipoklasy (ranní spoj č. 4) a 434120 Pačejov,nádraží-Myslív-Plánice-Klatovy (odpolední spoj 11).

Od neděle 3. května bylo ve spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje obnoveno víkendové spojení z Plzně přes Plánici do Sušice a Kašperských Hor.
Přepravu v úseku z Plzně do Sušice a zpět zajistí autobusy linky 433650 Kašperské Hory-Sušice-Nalžovské Hory-Plánice-Žinkovy-Plzeň. V Sušici je zajištěna oboustranná návaznost s linkou 433570 Sušice-Kašperské Hory-Srní-Modrava-Kvilda do Modravy a Kvildy přes Kašperské Hory.

Jízdní řády všech linek


Cyklobus do Českého lesa vyjíždí

I v letošním roce přichází společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. ve spolupráci s městy Bělá nad Radbuzou, Hostouň a Poběžovice s novinkou pro milovníky cykloturistiky a krásné přírody. Od prvního květnového dne vyrazí na svoji 83 kilometrů dlouhou trasu do oblasti Bělé nad Radbuzou autobus s vlekem pro jízdní kola tzv. Cyklobus Český les.

Nová linka z Plzně přes Nýřany, Zbůch, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice a Hostouň do Bělé nad Radbuzou, Železné bude v provozu každou sobotu, neděli a státní svátek, a to až do 20. září. Po trase cyklobusu se nachází mnoho zajímavých turistických míst. Koncový úsek pak přímo projíždí středem Chráněné krajinné oblasti Český les s velmi zachovalým přírodním prostředím.

Cestujícím s jízdními koly bude k dispozici vlek pro 38 kol. V klimatizovaném autobuse ovšem naleznou dostatek místa i pěší turisté či běžní cestující mezi jednotlivými zastávkami na trase linky.
Autobus vyjede z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vždy v 8:00 hodin, do cílové zastávky v blízkosti hraničního přechodu s Německem dorazí v 10 hodin a 5 minut. Nazpět do západočeské metropole pojede v 17 hodin s příjezdem do Plzně okolo 19:15 hod.

Na lince, označené v jízdním řádu číslem 440444, platí zvláštní ceník jízdného. Cestující mohou také uplatnit řadu slev. V případě platby čipovou kartou společnosti získává cestující slevu 5% z ceny jízdného. Držitelé karet ISTC (ISIC, ALIVE, ITIC) mohou navíc uplatnit slevu 20% z obyčejného jízdného.
Cena dovozného za jízdní kolo činí 30,- Kč. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20,- Kč.

Ve vybraných termínech je jízda cyklobusu spojena s doprovodnými akcemi. Hned 1. května se jedná vzpomínkovou slavnost v Hostouni a Bělé u příležitosti oslav konce 2. světové války a osvobození americkou armádou. Organizátoři se pokusí provést rekonstrukci Operace Kovboj, kdy bylo zachráněno z rukou Wehrmachtu 150 válečných zajatců a několik stovek koní, které zde Němci shromáždili z celé Evropy.

Dále bude v pátek 8. května výjimečně otevřen nepřístupný areál Velký Zvon, který patří armádě ČR a zajišťuje technickou podporou řízení letového provozu. Jedinečná možnost prohlédnout si vojenské zázemí a vystoupat na rozhlednu s nádhernými výhledy do kraje z nadmořské výšky 862 m.

Zájemci si mohou místo v autobuse předem zarezervovat v Plzni na Centrálním autobusovém nádraží, Husova 60 v pracovních dnech v době od 8:00 do 16:00 hodin a to buď osobně nebo telefonicky na čísle 377 327 272.

Aktuální informace o cyklobusu a tipy na výlet


Druhý nízkopodlažní autobus
pro MHD ve Stříbře

Prezentace SOR B 10,5 pře stříbrskou radnicí; foto Miroslav KlasDopoledne 2. dubna 2009 proběhlo na Masarykově náměstí ve Stříbře slavnostní předání nového autobusu typu SOR B 10.5, určeného pro zajištění provozu městské hromadné dopravy.
Symbolického předání vozu městu se zúčastnili zástupci společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s., vedoucí dopravního oddělení J. Forejt a vedoucí provozu Stříbro L. Hlaváček. Za město si nový autobus se sníženou podlahou a výsuvnou nájezdovou plošinou přišel převzít starosta města Mgr. Miroslav Nenutil.

Autobusy SOR ještě v České Lípě; foto František DivišAutobus vyrobila česká továrna SOR Libchavy již v roce 2002 a původně sloužil městské dopravě v Litoměřicích. Díky ztrátě zakázek v Ústeckém kraji, jej bývalý majitel odprodal v únoru 2009 společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s. spolu s dalšími šesti autobusy SOR C 10.5 stejného stáří.
Vůz bylo nutné po delší době odstavení prohlédnout a opatřit firemním nátěrem dopravce. Tohoto úkolu se zhostila společnost BONAVIA servis, a.s. ve svých dílnách v Sušici.

Mgr. Nenutil a p. Forejt si prohlíží výsuvnou plošinu; foto Miroslav KlasVůz je dlouhý 10,6 metru, prázdný váží 8 tun, má pneumatické pérování a uveze až 62 cestujících, z toho se jich 29 může posadit do čalouněných sedaček. Šestiválcový naftový motor od italské firmy IVECO má výkon 176 kW a splňuje přísnou emisní normu EURO 3.
Autobus je v bílozeleném firemním nátěru dopravce, příslušnost městu Stříbru je zdůrazněna velkým městským znakem na boku vozu.
V současnosti již na lince MHD ve Stříbře jeden nízkopodlažní autobus jezdí. Od prosince 2006 brázdí ulice vůz SOR CN 12 EKOBUS s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

Prezentace SOR B 10,5 pře stříbrskou radnicí; foto Miroslav KlasAutobusová městská hromadná doprava byla ve Stříbře zavedena na počátku padesátých let minulého století. První linka spojovala vlakové nádraží s hlavním náměstím. S rozvojem města se její trasa prodlužovala až na dnešní Západní předměstí.
V roce 1965 byla otevřena druhá městská linka od nádraží přes náměstí na východní předměstí do Brožíkovy ulice. Po roce 1994 byly obě linky úpravou vedení sloučeny do jedné, jenž bez větších změn slouží obyvatelům města dodnes.
Od konce šedesátých let minulého století zajišťovaly městské autobusy také provoz sezónní linky Stříbro, nádraží - Butov, určené pro přepravu rekreantů a chatařů do této oblasti Hracholuské přehrady. Provoz linky byl ukončen v roce 1991.

Podrobněji o MHD ve Stříbře


S ČSAD autobusy Plzeň
do NC Olympia

Logo OlympiaOd 1. dubna 2009 je dočasně pozastaven dle přání objednatele NC Olympia provoz bezplatné linky č. 440000 Plzeň,CAN - Plzeň,NC Olympia k stejnojmennému obchodnímu zařízení v plzeňských Černicích.
Protože se v těsné blízkosti nákupní zóny nachází zastávka Plzeň,Černice,rozc., která je během pracovních dnů velmi dobře obsloužena ostatními autobusovými linkami ČSAD autobusy Plzeň a.s., připravila naše společnost pro cestující souhrnný jízdní řád z Centrálního autobusového nádraží přes Slovany k nákupnímu centru Olympia. Několik párů spojů zajíždí k Olympii i během sobotního dne.

Všechny linky, které obsluhují zastávku Plzeň,Černice,rozc. jsou zařazeny v Integrované dopravě Plzeňska a proto cestující, kteří využívají předplatné pro zónu P nahrané na Plzeňské kartě, budou odbaveni bezplatně na tuto čipovou kartu.
Cestující bez předplatného IDP budou odbaveni dle základního ceníku jízdného naší společnosti dle ujeté vzdálenosti. Jízdné ze zastávky Plzeň,CAN do zastávky Plzeň,Černice,rozc. (a opačně) vychází na 16,- Kč pro dospělé, děti ve věku 6 až 15 let zaplatí 8,- Kč. Dítě do 6. let je přepravováno zdarma.
Ze zastávek Plzeň,Habrová, Plzeň,Ul. U školky a Plzeň,Nám.M.Horákové do zastávky Plzeň,Černice,rozc. (nebo opačně) pak zaplatí dospělí cestující bez předplatného 8,- Kč, děti od 6 od 15 let pouhé 4 koruny.

Do autobusů je umožněn nástup pouze předními dveřmi, kde cestujícího odbaví řidič a vydá mu příslušnou jízdenku. Cestující platící jízdenku bezhotovostně čipovou kartou ČSAD autobusy Plzeň získávají slevu 5% z ceny jízdného.

Ke stažení: Souhrnný jízdní řád od CANu
Souhrnný jízdní řád od NC Olympia


Přestavba autobusového nádraží
v Konstantinových Lázních

Autobusové nádraží v Konstantinovo Lázních; foto Miroslav KlasV termínu od 9. 3. do 31. 5. 2009 se bude v prostoru autobusového nádraží Konstantinovy Lázně realizovat investiční akce „Autobusový – železniční terminál Konstantinovy Lázně“, jenž má za cíl zkvalitnit podmínky pro cestující v železniční a autobusové dopravě.
Po dobu stavebních prací bude zcela uzavřeno autobusové nádraží, parkoviště v této lokalitě a současně i přístup k vlakovému nádraží ze směru od ulice Plzeňská.

Na základě rozhodnutí Městského úřadu Konstantinovy Lázně budou po dobu přestavby autobusového nádraží odjíždět linky a spoje pravidelné autobusové dopravy z náhradních zastávek, a to následovně.

  Spoje jedoucí
 • od Bezdružic pokračující na Kokašice
  zastávka č. 5 u LD Purkyně a zastávka č. 2 u DPS
 • od Bezdružic pokračující na Okrouhlé Hradiště, Plzeň
  zastávka č. 5 u LD Purkyně a zastávka č. 3 u požární nádrže
 • od Kokašic pokračující na Okrouhlé Hradiště
  zastávka č. 1 Břetislavská a zastávka č. 3 u požární nádrže
 • od Kokašic pokračující na Bezdružice
  zastávka č. 1 Břetislavská a zastávka č. 6 u LD Purkyně
 • od Okrouhlého Hradiště pokračující do Kokašic
  zastávka č. 4 u požární nádrže a zastávka č. 2 u DPS
 • od Okrouhlého Hradiště pokračující do Bezdružic
  zastávka č. 4 u požární nádrže a zastávka č. 6 u LD Purkyně

Za vzniklé komplikace při dopravě se všem našim cestujícím omlouváme a děkujeme za pochopení.

Ke stažení: Plánek umístění náhradních zastávek


Zimní sraz turistů 2009
v Bělé nad Radbuzou

Srazový autobus před kulturním domem v Bělé nad RadbuzouVe dnech 5. až 8. února 2009 se uskutečnil v Bělé nad Radbuzou XI. český zimní sraz turistů s celostátní účastí. Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. působila na této akci jako oficiální dopravce.
Více jak 700 návštěvníků srazu využívalo od čtvrtka do neděle služeb našeho autobusu, který jezdil kyvadlově mezi výchozími nebo cílovými místy srazu na území Českého lesa. Autobus tak zavítal kupříkladu do Železné, na Rybníky, do oblasti zvané Valdorf v místě bývalé obce, do německého Schönsee atd.
Zimní sraz pro pěší i lyžaře se koná vždy jednou za dva roky v různých částech naší země. Ten příští se uskuteční ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Logo zimního srazu turistů 2009Společnost ČSAD autobusy Plzeň svou účastí na srazu navázala na dobrou spolupráci s městem Bělá nad Radbuzou, která se v poslední době značně rozvíjí.
V prosinci loňského roku převzala naše společnost od města provozování dvou autobusových linek, jež jsou nyní zahrnuty do linky 400010 Hostouň-Čečín-Bělá nad Radbuzou-Bystřice-Železná v neomezeném rozsahu. Dalším dílem byl již výše zmíněný únorový sraz turistů.
Těšit se však mohou i milovníci letní turistiky. Pro letošní sezónu je připravována víkendová autobusová linka s vlekem pro jízdní kola z Plzně přes Bělou nad Radbuzou do samotného nitra Českého lesa.


Zvyšující se počet cestujících
v autobusech do Karlových Varů

Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. provozuje již řadu let linku z Plzně do Karlových Varů v jízdních řádech označenou číslem 440080. V poslední době společnost zaznamenává vzrůstající zájem cestujících o její služby, přestože na této trase jezdí i autobusy jiných dopravců. Autobusy plzeňského ČSAD se známými třemi zelenými pruhy se pohybují mezi těmito dvěma krajskými městy celotýdenně a to již od brzkých ranních hodin po pozdně večerní spoje. Oproti roku 2007 stoupl v loňském roce počet pasažérů o téměř 13 tisíc.
ČSAD autobusy Plzeň a.s. provozují linku na vlastní podnikatelské riziko. Snaží se tedy přilákat další cestující řadou slev a výhod. Na lince platí kupříkladu zvýhodněný ceník jízdného. Cestující platící čipovou kartou ČSAD získávají automaticky slevu 5%. Studenti či učitelé vlastnící kartu ISIC mohou dále získat slevu 20% z obyčejného jízdného. Pro zpříjemnění cestování během hodinu a půl trvající jízdy z Centrálního autobusového nádraží v Plzni k terminálu Dolní nádraží v Karlových Varech je zdarma k dispozici denní tisk.
Ten, kdo chce mít jistotu sedačky nebo si předem vybrat vhodné místo k sezení, může využít zakoupení místenky v předprodeji. Zákazník s přístupem k síti Internet je schopen si zakoupit s předstihem též elektronickou jízdenku.
V neposlední řadě cestující uvítají, že ČSAD autobusy Plzeň a.s. nasazují na linku moderní kapacitní autobusy vybavené mimo jiné klimatizací celého prostoru. Věříme, že počet přepravených osob a zavazadel bude právě proto stoupat i nadále.

Podrobnější informace včetně ceníku


Skibus Snowhill Kašperské Hory

V případě dobrých sněhových podmínek jezdíme od čtvrtka 15. ledna až do 14. března 2009 ve vybrané dny do Skiareálu Kašperské Hory. V ceně lyžařské permanentky, která se zakupuje v autobuse, je již zahrnuta doprava autobusem do areálu a zpět.
Z Plzně je možné jet každou sobotu na denní lyžování s odjezdem v 6:30 z Centrálního autobusového nádraží nebo každý čtvrtek a sobotu na večerní lyžování s odjezdem z CANu v 16:00. Autobus jede dále přes Přeštice, Klatovy a Sušici, kde je možné rovněž přistoupit.
V úterý navíc jede autobus z Klatov přes Sušici na večerní lyžování. Z autobusového nádraží v Klatovech vyjíždí v 16:40, v Sušici je v 17:20.

Bližší informace o Skibusu Snowhill


Změna jízdních řádů
na Klatovsku a severním Plzeňsku

Od pondělí 5. ledna 2009 došlo k drobných úpravám jízdních řádů námi provozovaných autobusových linek v Plzeňském kraji.
Převážná většina z nich se údála na Klatovsku resp. Sušicku. U linky 432320 Nýrsko-Hadrava-Hodousice-Hamry jsou zavedeny nové spoje 15 a 16 vedené vedená pouze o prázdninách v pondělí, středu a pátek.
Spoje č. 3 a 6 linky 433630 Sušice-Hrádek-Čejkovy-Nalžovské Hory jsou úspíšeny o 60 minut v celém průběhu. Dále spoj 27 linky č. 433680 Sušice-Kolinec-Klatovy je nově veden přes Tč. 16 Hrádek,Čermná. Obě změny na základě žádosti Obecního úřadu v Hrádku.
Kvůli zlepšení návaznosti došlo také ke změnám u městské linky v Sušici č. 433580 Sušice,žel.st.-Lerchova -nábřeží-sídliště Vojtěška-Sušice,Volšovy. Jedná se o uspíšení spojů 15 a 27, a nový sobotní spoj 10.

U linky 460760 Kralovice-Plasy,Babina-Plasy jsou nyní o 27 minut opožděné spoje č. 8 a 11 (požadavek Městského úřadu Plasy). Navíc je o tři minuty zkrácena jízdní doba spoje č. 12.

Jízdní řády všech linek


Sněhobus Plzeň - Plánice - Sušice - Kašperské Hory

Linka do Srní a Modravy; foto Miroslav KlasPohodlné a rychlé dosažení atraktivních terénů pro běžkaře, sjezdaře a snowboardisty nově nabízí víkendová autobusová linka Plzeň - Plánice - Sušice - Kašperské Hory. V jízdním řádu je k nalezení pod číslem 433650.
Až do 31. března 2009 jezdí linka každou sobotu a neděli tam i zpět a platí na ní běžný tarif dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. Za cenu dovozného (max. 16,- Kč) jsou přepravovány i lyže nebo třeba sáňky.
Z Centrálního autobusového nádraží v Plzni sněhobus vyjíždí v 5:55 hodin, přistoupit je možné také na Slovanech v Habrové ulici a v ulici U Školky. V Sušici, kde je autobus v 8 hodin, je možný přestup na autobusovou linku do Srní a Modravy. Nazpět do Plzně spoj vyjíždí z Kašperských Hor v 16:00.

V Kašperských Horách je nově vybudován kvalitní skiareál Snowhill a strojově upravované běžecké trasy nabízejí nenáročné výlety na hrad Kašperk, rozhlednu Javorník či Šumavské pláně. V dosahu je skiareál v Nezdicích.
I v případě nevhodných klimatických podmínek pro zimní sporty nabízejí Kašperské Hory a okolí mnoho zajímavého. V Kašperských horách např. Muzeum historických motocyklů včetně expozice české hračky, v Sušici Muzeum Šumavy, nyní s unikátním mechanickým betlémem.

Sněhobus Kašperské Hory


Starší aktuality

Aktualizováno 5.3.2010 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1617 hlasů, 66%
 ne, nemám vhodné zařízení
59 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
218 hlasů, 8%
 ne, nechci využívat Internet
536 hlasů, 22%

Celkem 2430 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 Žákovské jízdné
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Evadys H 12.8M; foto Miroslav Klas Dálkové autobusy IRISBUS Evadys H 12.8M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
listopad 2021

55 let
Radek Šilhánek (1.)
řidič, Přeštice

Zdeněk Černý (6.)
řidič, Přeštice

60 let
Petr Fiala (1.)
řidič, Plzeň