ČSAD autobusy Plzeň a.s. - cyklobus Český les, Bělá nad Radbuzou, Přimda
 Cyklobus Český les
Cyklobus do Českého lesa 2019

Ke stažení: Ceník jízdného a dovozného
(název souboru cenik_jizdneho_440333_440444_180901.pdf, velikost 53 kB)
Leták cyklobusy Český les a Mže
(název souboru letak_ceskyles_mze2017.pdf, velikost 2 830 kB
Leták Bělá nad Radbuzou
(název souboru letak_belanr.pdf, velikost 318 kB)
Leták Poběžovice
(název souboru letak_pobezovice.pdf, velikost 148 kB)

Kouzelný Český les; foto Miroslav Klas Oblíbený Cyklobus Český les vyjíždí již po jedenácté. Všichni milovníci krásné přírody spojené s pěší nebo cykloturistikou se mohou těšit na zachovaný výsoký standard nabízených služeb a systém rezervací včetně možnosti předprodeje.
Zůstává zachována prodloužená trasa cyklobusu. Z Plzně se tak dostane naším autobusem přímo do nitra Českého lesa s cílovou zastávkou v Přimdě.
Autobus vyjede z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vždy v 8:30 hodin, do Přimdy v nadmořské výšce 700 metrů dorazí v 10 hodin a 45 minut.
Nazpět do západočeské metropole pojede znovu již z Přimdy, a to v 16:35 s příjezdem do Plzně před 19. hodinou.

Pro cestující s malými dětmi nabízíme bezplatné dovozné pro dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let.

Autobus s vlekem pro jízdní kola tzv. Cyklobus Český les jezdí až po 100 kilometrů dlouhé trase do oblasti Bělé nad Radbuzou a Přimdy, a to v období od 27. dubna do 29. září 2019.
Pravidelná linka z Plzně přes Nýřany, Zbůch, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice a Hostouň do Bělá nad Radbuzou, Železné a Přimdy bude v provozu každou sobotu, neděli a státní svátek. Optimální turistické spojení západočeské metropole s Horním Chodskem a CHKO Český les.
Cestujícím s jízdními koly bude k dispozici vlek pro minimálně 24 kol. V klimatizovaném autobuse ovšem naleznou dostatek místa i pěší turisté či běžní cestující mezi jednotlivými zastávkami na trase linky.
Po trase cyklobusu se nachází mnoho zajímavých turistických míst. Koncový úsek pak přímo projíždí středem Chráněné krajinné oblasti Český les s velmi zachovalým přírodním prostředím.


Jízdní řád cyklobusu:
440444 Plzeň-Horšovský Týn-Bělá nad Radbuzou-Přimda
Jezdí od 27. 4. do 29. 9. 2019 v sobotu, neděli a státní svátek.


Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. Ceník je společný s ostatními cyklobusy vyjíždějících z Plzně.
Např. za cestu z Plzně do Poběžovic (59 km) zaplatí dospělá osoba 68,- Kč bez jakékoliv slevy, děti ve věku 6 až 15 let, pes atd. 34,- korun; trasa z Plzně do Bělé nad Radbuzou (72 km) vyjde dospělého na 82,- Kč, poloviční jízdné stojí 41,- Kč.
Přeprava mezi Plzní a Přimdou (100 km) pak stojí 104,- Kč plné jízdné, děti za polovic.

Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20,- Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7:50 do neděle 19:50).
Dětské složitelné kočárky, skládací dětské přívěsné vozíky za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se přepravují zdarma.

Rezervace:
Zájemci si mohou místo v autobuse předem dočasně zarezervovat nebo rovnou zakoupit jízdenek pro sebe. Dovozné za kolo nutné uhradit až přímo řidiči autobusu!
Rezervace a prodej jízdenek pro cestující probíhá přes předprodejní místenkový systém AMSBUS. Jízdenku včetně místenky lze zakoupit ve všech kamenných kancelářích AMSBUS v Česku i na Slovensku (např. v pokladnách CAN v Plzni)
Nákup je možné uskutečnit také po Internetu z adresy www.csadplzen.cz/e-jizdenka. Cena místenky u tzv. elektronické jízdenky nebo u místenky z klasické prodejny je ZDARMA.

V případě Cyklobusu Český les (linka 440444) je možné uskutečnit předprodej pro následující relace:

 • u spoje č. 1 (odjezd 8:30) ze zastávek Plzeň,CANHoršovský Týn do zastávek Horšovský TýnPřimda
 • u zpátečního spoje č. 2 ze zastávek PřimdaHoršovský Týn do zastávek Horšovský Týn až Plzeň,CAN.


Bonusy za jízdenku:

Plavecký areál Přimda Plavecký areál Přimda, Školní 264
Při předložení jízdenky z aktuálního dne 4 hodiny v plaveckém areálu Přimda za cenu 2 hodinového vstupného.
Plavecký areál nabízí bazén 25 metrů, protiproud, tobogán, skluzavka, vodní hřib, vířivku, saunu a fitness.
sport.primda.cz

Tip: Prší? Nevadí! Za rodinnou jízdenku z cyklobusu Český les (linka 440444) získáte za cenu 200 Kč (rodinné vstupné) čtyři hodiny zábavy v bazénu v Přimdě až pro 5 osob.

 

Muzeum strašidel Plzeň Muzeum strašidel, Plzeň
Za jízdenku z cyklobusu SLEVA v hodnotě 20,- Kč na osobu při návštěvě Muzea Stašidel v Plzni. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará (např. od soboty do soboty včetně).
www.muzeumstrasidel.cz

 

Pohádkový statek, Břasy-Vranovice Pohádkový statek, Břasy-Vranovice
Oproti jízdence z cyklobusu SLEVA 20,- Kč na osobu při návštěvě Pohádkového statku ve Vranovicích u Břas. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará např. od soboty do soboty včetně.
www.pohadkovystatek.cz


Turistické cíle v dosahu cyklobusu:

Horšovský Týn

Horšovský Týn, kostel Sv. Petra a Pavla V mělkém údolí řeky Radbuzy je po obou jejích březích rozloženo malebné město Horšovský Týn. Město ležící na původní zemské stezce z Prahy do Řezna je dnes vyhlášenou městskou památkovou rezervací, která mimo významných historických budov chrání také vlastní městskou zástavbu jako celek. Ve městě je známý hrad se zámkem a rozlehlým parkem.
Výchozí bod Bavorsko-české stezky přátelství. Možnost stravování, ubytování a je zde také Regionální informační centrum s širokou nabídkou služeb.

  Tipy na výlet
 • kostel Sv. Anny (2 km po cyklotrase č. 2141)
 • věž kostela Sv. Petra a Pavla na náměstí
Poběžovice

Současné Poběžovice představují správní a hospodářské centrum pro široké spádové území. Včetně šesti přidružených částí mají 1752 obyvatel.
K pozoruhodným kulturním památkám patří socha sv. Jana Nepomuckého od Jana Brokoffa, mariánský sloup, kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně dvouvěžový. fara, židovský hřbitov aj. V roce 1995 byla vyhlášena městská památková zóna.
Možnost stravování a ubytování, kino, lékárna, bankomat, Městské kulturní a informační středisko.

  Tipy na výlet
 • barokní zámek, kde působil mladý Bedřich Smetana
 • bývalý augustiánský klášter v Pivoni (7 km)
Bělá nad Radbuzou

Město Bělá je zmíněno již v Kosmově kronice a je jedno z bývalých středisek přimdských Chodů. Původní ves vznikla na soutoku Bezděkovského potoka a řeky Radbuzy, neboli Bílého potoka, který jí dal pravděpodobně i jméno. Dnes se přes řeku klene barokní most, postavený v letech 1723 – 1725 podle vzoru pražského Karlova mostu.
Bělá a celé její okolí nabízí příznivé podmínky milovníkům turistiky. Až do počátku 90. let 20. století ležela velká část území na Bělsku v hraničním pásmu, kam nebyl volný přístup, a díky tomu si zachovala zdejší příroda svůj půvab a krásu.
Možnost stravování a ubytování. Široké sportovní vyžití (víceúčelové hřiště, tělocvična, fitcentrum atd.).

Velký Zvon

Věž na Velkém Zvonu; foto Miroslav Klas Nejvyšší vrch Bělska. Obvykle nepřístupný areál s věží na vrcholu patří armádě ČR a zajišťuje technickou podporou řízení letového provozu.
Z výšky 862 m n. m. lze dohlédnout do vzdálenosti desítek kilometrů, při příznivém počasí je možno pozorovat pásmo šumavských velikánů.

Pramen Radbuzy

Jedna z nejvýznamnějších západočeských řek, která končí svojí pouť až v Plzni, pramení právě v oblasti Českého lesa. Okolo pramenů vedou značené turistické trasy z Bělé, Poběžovic či Železné.
Cykliské mohou jet po trase B z našeho informačního letáčku k cyklobusu.

Březinka

Věž Březinka; foto Miroslav Klas Na holém vrchu Březinka severovýchodně od Bělá nad Radbuzou se tyčí od roku 2003 věž určená pro provoz mobilních sítí. Ve výšce 34 metrů nad zemí je na ní instalována vyhlídková plošina s čarokrásným výhledem na pásmo Českého lesa a Sedmihoří. Jako na dlani budeme mít vrchol Přimdy s hradem, vojenskou věž na Velkém Zvonu a dohlédneme i na Čechov.
Věž je volně přístupná po značené cestě asi 1,5 km od obce Bernartice s půvabným barokním kostelem sv. Petra a Pavla.

Přimda

Hrad Přimda; foto Miroslav Klas Zřícenina hradu Přimda na vrcholku stejnojmenné hory vysoké 848 metrů je výraznou dominantou celého regionu. Přimda je druhou nejstarší dochovanou stavbu kamenného hradu v Čechách, první historická zpráva o něm pochází již z roku 1126.
Hrad je volně přístupný, ze skal vedle něj jsou nádherné výhledy do Čech i Německa. Vrcholové partie hory s prudkými kamenitými svahy jsou pokryty lesem o stáří 150 let, kde převažují buk, javor a smrk.

  Tip na výlet
 • Naučná stezka pro pěší okolím hradu v délce 7 km
Eslarn

Cyklostezka po bývalé železnici; foto Miroslav Klas Jedinečná příležitost pro příznivce nenáročné cykloturistiky se nachází v městečku Eslarn, jen několik kilometrů od hraničního přechodu Železná. Začíná zde 50 kilometrů dlouhá cyklostezka Bocklweg, vedená po tělese bývalé železniční trati.
Bez velkých stoupání a mimo automobilový provoz prochází malebnou krajinou německé strany Českého lesa, v blízkosti zajímavých turistických cílů. V městečku Eslarn se nachází příjemné přírodní koupaliště a dětský koutek.


Doporučené cyklomapy:
Český les, Tachovsko (č. 130), 1:60 000, Vydavatel SHOCart
a Český les, Domažlicko (č. 134), 1:60 000, Vydavatel SHOCart


Aktualizováno 11.6.2019 © Zbyněk Hupák
AKV bus a.s. ČSAD autobusy Plzeň
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1937 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
73 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
297 hlasů, 10%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2965 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
 Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Crossway 10.6M Linkové autobusy IRISBUS Crossway 10.6M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice