ČSAD autobusy Plzeň a.s. - Severní cyklobus z Plzně do Manětína a Nečtin
 Severní cyklobus
Severní cyklobus
z Plzně do Manětína a Nečtin

Ke stažení: Ceník jízdného a dovozného
(název souboru cenik_jizdneho_440333_444_555_460030_130427.pdf, velikost 27 kB)

Společnost ČSAD autobusy Plzeň připravila již v roce 2012 další novinku pro kolaře i pěší turisty. Také v roce 2014 bude na stávající autobusové lince č. 460030 bude o víkendech a svátcích v období od soboty 28. června do neděle 31. srpna umožněna rozšířená přeprava jízdních kol.
Vás i Vaše kolo vyvezeme pěkně na kopečky do zachovalé přírody a romantických zákoutí severního Plzeňska. Výhodné i pro chataře.
Přepravu zajistí autobus s vlekem pro 12 kol tzv. Severní cyklobus z Plzně do Manětína a Nečtin.

V sobotu vyrazí autobus z Centrálního autobusového nádraží v Plzni ve 12:30. Přes čtvrť Bolevec pokračuje do Horní Břízy, přes Dolní Bělou a Manětín až do zastávky Nečtiny, kam dorazí ve 13:51 hod.
V neděli jede cyklobus už v 8:20 ze zastávky Plzeň,CAN a po stejné trase dojede v 9:20 do cílové zastávky Manětín,nám.. Ve směru do Plzně jedou autobusy shodně v sobotu i neděli (svátek), a to ve 16:27 z Nečtin, 16:40 z Manětína s dojezdem v 17:40 na CAN.

Lze si tedy naplánovat kratší výlet na sobotní odpoledne nebo třeba také na celou neděli! Zdatnější jedinci mohou dojet nazpět po vlastní ose, ostatní jistě rádi využijí zpátečního spoje v podvečerním čase. Přistupovat a vystupovat lze pochopitelně ve všech zastávkách po trase cyklobusu.


Balvany u Žihle

V dosahu zastávek se nachází mnoho turisticky atraktivních objektů či lokalit. Rozsáhlé lesní porosty, zámek Manětín, staré mlýny podél Manětínského potoka, hrad Nečtiny, údolí Střely, městečko Rabštějn n. Střelou, vrch Kozelka, viklany Bába a Dědek u Žihle, zámek Žlutice, pivovar Chyše a další.


Jízdní řád cyklobusu:
460030 Nečtiny,Plachtín-Nečtiny-Plzeň (modrá linka)
Jezdí od 28. 6. do 31. 8. 2014 v sobotu, neděli a státní svátek - nejede 5. 7.; Nakládku a vykládku provádí obsluha.


Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. Např. za cestu z Plzně do Manětína (38 km) zaplatí dospělá osoba 48,- Kč bez jakékoliv slevy, děti ve věku 6 až 15 let, pes atd. 24,- korun; trasa z Plzně do Nečtin (46 km) vyjde dospělého na 56,- Kč, poloviční jízdné stojí 28,- Kč.
V případě platby naší čipovou kartou získává cestující slevu 5% na vybrané jízdné. Držitelé karet ISTC (ISIC, ALIVE, ITIC) mohou navíc uplatnit slevu 20% z obyčejného jízdného.
Skupina cestujících s dětmi může využít zvýhodněné Rodinné jízdné až pro pět osob, z nichž jen 2 mohou být starší 15 let.
Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20,- Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7:50 do neděle 19:50).
Dětské složitelné kočárky, skládací dětské přívěsné vozíky za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se přepravují zdarma.

Rezervace:
Zájemci si mohou místo v autobuse předem zarezervovat v Plzni na Centrálním autobusovém nádraží, Husova 60 v pracovních dnech v době od 8:00 do 16:00 hodin a to buď osobně nebo telefonicky na čísle 377 327 272.
Rezervace je možná ve směru Manětín,nám. pouze z výchozí stanice tzn. ze zastávky Plzeň,CAN. V opačném směru je rezervace možná pouze ze zastávek NečtinyDolní Bělá do zastávek v Plzni.


Bonusy za jízdenku:

Muzeum strašidel PlzeňMuzeum strašidel, Plzeň
Za jízdenku z cyklobusu SLEVA v hodnotě 20,- Kč na osobu při návštěvě Muzea Stašidel v Plzni. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará (např. od soboty do soboty včetně).
www.muzeumstrasidel.cz

 

Pohádkový statek, Břasy-Vranovice Pohádkový statek, Břasy-Vranovice
Oproti jízdence z cyklobusu SLEVA 20,- Kč na osobu při návštěvě Pohádkového statku ve Vranovicích u Břas. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará např. od soboty do soboty včetně.
www.pohadkovystatek.cz


Turistické cíle v dosahu cyklobusu:

Rabštejn nad Střelou

Jedno z nejmenších evropských měst má dnes jen 20 stálých obyvatel. Nachází se uprostřed lesů v romantické poloze na ostruhu nad řekou Střelou. Městečko je mimořádně cennou památkovou rezervací lidové a barokní architektury. Zbytky středověkého opevnění.

Manětín

Významné turistické centrum regionu a městská památková zóna. Hodnotný barokní zámek přístupný veřejnosti.
Městské informační centrum, zdravotní středisko, nákupní zařízení, koupaliště.

Údolí řeky Střely

Kaňon řeky Střely je významným krajinným prvkem a přírodní rezervací. Průjezd kaňonem po zelené turistické značce mezi vlakovou zastávkou Mladotice a Rabštejnem nad Střelou pro jízdní kola bohužel nemožný.

Hora Vladař

Čedičová stolová hora nedaleko Žlutic o výšce 693 m. n. m. Na vrcholu přírodní rezervace a pozůstatky keltské hradiště. Omezené výhledy do krajiny.

Nečtiny

Městečko uprostřed nedotčené hornaté krajiny. Původně gotický kostel Jakuba Většího barokně přestavěn, stejně jako původně renesanční radnice.
Prameniště několika potoků, které jsou přítokem řeky Střely. Zachované mokřadní ekosystémy s chráněnými druhy rostlin. Bohatá soustava malých rybníků, mokřadů a přírodních vodních ploch. Lokalita bývalého pískovcového lomu s ledovou jámou
Velké množství málo frekventovaných komunikací, lesních a polních cest a pěšin vhodných pro turistiku a cykloturistiku. Možnost vyjížděk na koních.

Hrad Nečtiny

Zříceniny hradu, pod ním zámeček, dnes školící středisko Západočeské univerzity.

Žlutice

Největší město regionu, jehož střed je památkově chráněn. Cenné historické podzemí, městské muzeum věnované především husitství.

Viklany Dědek, Bába, Hřib

Balvany a viklany u ŽihleSkupina žulových balvanů při východním okraji lesního celku asi 1,5 km severozápadně od Žihle.
Obě části chráněného území mají kromě značné vědecké hodnoty jako doklad forem rozpadu žuly též význam jako vyhledávaná turistická atraktivita. Území je přístupné po žluté značené turistické cestě ze Žihle, případně řadou neznačených lesních cest z okolních obcí.

Chlumská hora

Výrazný vrchol severně od Manětína s přírodní rezervací. Omezené výhledy.

Kozelka

Výhled z vrchu Kozelka; foto Miroslav Klas Stolová hora nedaleko Nečtin je známa především jako cíl horolezců pro značné množství lezeckých terénů. Z vrcholu pěkné výhledy do okolí.
Přístup přes osadu Doubravice, kde se natáčel známý film Cesta z města.

Krašov - vysílač

Nachází se nedaleko obce Bezvěrov. Je druhou nejvyšší stavbou v Česku s výškou 347,5 metru. V srpnu 1968 byl poškozen okupačními vojsky.

Chyše

Zámek Chyše; foto Miroslav Klas Chyše jsou nevelkou spádovou obcí v západních Čechách. Leží nedaleko od vrchu Vladař uprostřed hlubokých lesů, břidlicových skal a prosluněných luk. Dominantou obce je zámkem, kde mj. pobýval coby domácí učitel Karel Čapek. Vlastní zámecký minipivovar.

Zbraslavský vrch

Výrazná kupa s dalekými výhledy.


Doporučené cyklomapy:
Plzeňsko - Sever (č. 14), 1:50 000, podrobná turistická mapa s vyznačenými cyklotrasami, Vydavatel SHOCart
Plzeňsko - Sever (č. 131), 1:60 000, plnohodnotná cyklomapa, Vydavatel SHOCart


Aktualizováno 3.7.2014 © Zbyněk Hupák
AKV bus a.s. ČSAD autobusy Plzeň
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1938 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
73 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
297 hlasů, 10%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2966 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
 Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice