Aktuality 2008
Zkoušky nízkopodlažního autobusu
SOR NB 12 CITY

SOR NB 12 CITYPro účely testování byl naší společnosti zapůjčen městský nízkopodlažní autobus SOR NB 12 CITY. Autobus dorazil od výrobce v úterý 16. prosince 2008 a v Plzni pobude zhruba jeden měsíc. Plně nízkopodlažní vůz je kratší verzí kloubového autobusu SOR NB 18 CITY, který zkoušela naše společnost již v červnu letošního roku.
Autobus ve čtyřdveřovém provedení o délce 12,18 metru pojme až 102 cestujících, z toho 26 (+7 sklopných) míst k sezení. Poháněn je motorem IVECO Tector o výkonu 194 kW s 6 stupňovou automatickou převodovkou ZF včetně vestavěného retardéru a může dosáhnout maximální rychlosti 80 km/h. Přední nezávisle zavěšená náprava je značky SOR, zadní portálová od Voith. Výška nástupní hrany je pouze 320 mm, výška podlahy pak 340 mm.
Protože se jedná o městskou verzi autobusu a není navíc ani vybaven strojkem pro odbavování cestujících, je vůz vypravován výhradně na bezplatnou linku C od Centrálního autobusového nádraží k nákupnímu zařízení TESCO Borská pole.


Bezplatné linky k Olympii a Tescu
Návrat do Americké

Doplnění 9. 1. 2009
Od soboty 10. 1. 2009 bude opět umožněno lince 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) levé odbočení z Klatovské do Americké ulice. Linka tak začne jezdit po své obvyklé trase včetně odbavování v zastávce Plzeň,Sady Pětatřicátníků (ve směru TESCO).

Doplnění 22. 12.
Do odvolání je pro linku 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) zrušena obsluha zastávky Plzeň,Sady Pětatřicátníků z důvodu nemožnosti odbočit vlevo z Klatovské do Americké ulice.
Autobusy pojedou ze zastávky Plzeň,CAN Husova ulicí Tylova rovnou do zastávky Plzeň,U Práce Americká. Děkujeme za pochopení!

Americká třída těsně před dokončenímV pondělí 22. prosince 2008 bude po osmiměsíční úplné uzavírce opět otevřena pro silniční dopravu Americká třída v Plzni. Kromě linek MHD se na svoji trasu navrátí i bezplatné linky k nákupním zařízením TESCO a OLYMPIA provozované naší společností.
Na linkách 440000 Plzeň,CAN - Plzeň,NC Olympia a 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) přestane platit dosavadní objížďkový jízdní řád a autobusy se rozjedou podle nového. Změnou oproti situaci před uzavírkou je skutečnost, že byla definitivně zrušena zastávka Plzeň,U Práce Tylova (obsluhována ve směru k CAN), přičemž náhradou bude využívána nově vybudovaná zastávka Plzeň,U Práce Americká (nyní pro oba směry). Tato zastávka je umístěna na Americká třídě těsně před křižovatkou s Klatovskou ulicí.

Více o bezplatné lince k NC Olympia
Více o bezplatných linkách TESCO


Jízdní řády MHD do mobilu

Jízdní řády MHD v mobiluSpolečnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. přichází s novinkou pro cestující na provozovaných linkách MHD v Domažlicích, Klatovech, Přešticích, Stříbře, Tachově a místní lince v Sušici. Zájemci, jejichž mobilní telefon podporuje aplikace pro prostředí Java, mohou nyní zjistit kdykoliv, pohodlně a hlavně úplně zdarma odjezd spoje požadovaným směrem. Stačí si pouze stáhnout z internetu a nainstalovat do telefonu aplikaci pro vybraný provoz MHD.
Program umožňuje zobrazení zastávkového jízdního řádu, souhrnný jízdní řád (všechny přímé spoje) mezi dvěma libovolně vybranými zastávkami a nejbližší odjezdy (ke všem směrům) z dané zastávky. Vhodně nahrazuje papírové kapesní jízdní řády a k jeho provozu není nutné být připojen k internetu.

Aplikace pro jednotlivé provozy MHD je možno stáhnout z těchto webových stránek viz. níže nebo ze stránek tvůrce programu thorin.wz.cz, kde jsou zároveň k nalezení návody k ovládání, k nahrání aplikace do telefonního přístroje, a diskuze pro řešení případných problémů.
Je možné si stáhnout a nainstalovat samostatně libovolnou z aplikací, ale i třeba současně aplikace pro všechny provozy MHD.

Pro jednotlivé MHD obsahuje aplikace jízdní řády těchto linek: MHD Klatovy (linky č. 436001, 436002, 436004), MHD Přeštice (linka č. 455001), MHD Stříbro (linka č. 496380), MHD Tachov (linka č. 495001), Sušice (linka č. 433580).
V případě Domažlic obsahuje program kromě jízdního řádu městské linky č. 405001 i jízdní řády autobusových linek, které v obvodu Domažlic přepravují cestující za tarif MHD. Kupříkladu mezi zastávkami železniční stanice a Poděbradova lze využít kromě linky MHD i autobusové linky od Kdyně, Tlumačova, Zahořan atd.

Do začátku platnosti nových jízdních řádů ve veřejné linkové dopravě dne 14. prosince 2008 se jedná o zkušební provoz. Budeme rádi pokud se s námi podělíte o váš názor, náměty a připomínky k běhu aplikace jízdních řadů MHD ve vašem mobilním telefonu.


Přesunutí zastávky Plzeň,Lidická

S platností od 23. října 2008 bude zahájena další etapa rekonstrukce silnice I/27 (Lidická ulice) v Plzni. Realizací prací dojde ke znemožnění obsluhy autobusové zastávky Plzeň,Lidická ve směru z Plzně.
Bude zřízena náhradní zastávka Plzeň,Lidická, a to v prostoru volného jízdního pruhu před budovou O2 (bývalý Český Telecom), tj. ve směru ze zastávky Plzeň,CAN před křižovatkou s ulicí alej Svobody (doprava odbočení k Fakultní nemocnici Lochotín).
Přesunutí této zastávky se dotýká provozu linek č. 440801 Plzeň-Žatec-Most-Teplice-Ústí nad Labem, 460031 Trnová-Horní Bříza-Plzeň, 460050 Horní Bělá-Tlucná-Tatiná-Plzeň, 460740 Kralovice-Obora-Kaznějov-Plzeň a 460800 Kralovice-Plzeň.

Termín ukončení tohoto dopravního opatření a zahájení obsluhy stávající autobusové zastávky bude včas oznámen po upřesnění zástupcem zhotovitele uvedené akce.


Veletrh cestovního ruchu
ITEP 2008 v Plzni

Veletrh cestovního ruchu Plzeňského krajeSpolečnost ČSAD autobusy Plzeň, a.s. se účastní ve dnech 23. - 25. října 2008 veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2008, který se koná v domě kultury INWEST-K v Plzni.
Nejvýznamnější autobusový dopravce Plzeňského kraje, se zde prezentuje novinkou ve svém vozovém parku - turistickým cyklobusem KAROSA. Vůz si mohou zájemci v době výstavy podrobně prohlédnout před domem kultury.

Naproti hlavnímu vchodu do domu kultury, se nachází výstavní stánek společnosti, který nabídne návštěvníkům veletrhu jízdní řády, propagační materiály a prezentaci široké nabídky moderních dálkových autobusů pro cesty za poznáním po Plzeňském kraji i celé Evropě.
K dispozici jsou také informační materiály o dosavadních produktech společnosti, připravovaných ve spolupráci s Plzeňským krajem a Národním parkem Šumava. Jedná se především o síť turistických cyklolinek po Šumavě - Zelené autobusy a projekt Dostupná Šumava určený seniorům a pohybově postiženým.
Pro děti jsou na našem veletržním stánku připraveny vystřihovánky autobusů.

Společně s ostatními vystavovateli z oblasti cestovního ruchu, gastronomie a kultury se na Vás těšíme v domě kultury INWEST - K v Plzni na Americké třídě.

    Výstavní prostory budou otevřeny:
  • čtvrtek 23. října od 10:00 do 18:00 hodin
  • pátek 24. října od 10:00 do 17:00 hodin
  • sobota 25. října od 10:00 do 16:00 hodin

Změna jízdních řádů
na jižním a severním Plzeňsku

V neděli 5. října 2008 začaly platit upravené jízdní řády vybraných linek. Ke všem úpravám došlo na základě požadavků dotčených obcí.
U linky č. 440606 Plzeň-Žinkovy-Neurazy-Plánice je nově obsluhována zastávka Chválenice,Želčany. Dvě nové zastávky Horšice,u školy a Horšice přibyly i u linky č. 450675 Přeštice-Blovice-Letiny.
K větším zásahům došlo v případě linky č. 460180 Hněvnice-Heřmanova Huť-Stod. Byly upraveny časové polohy několika spojů, aby lépe vyhovovaly potřebám cestujících. Spoj č. 7 pojede nyní z Hněvnic až ve 13:50 přes Heřmanovu Huť do Lochousic. Dále spoj č. 11 je posunut s odjezdem z Heřmanovy Huti až na 15:55. Nově je ale zavedena návaznost na vlak č. 27414 od Nýřan, na který autobus vyčkává.
V opačném směru byl nově prodloužen spoj č. 8 až k železniční stanici v Heřmanově Huti. Spoj č. 12 byl pak zcela zrušen.

Od pondělí 6. října jezdí jinak i linka MHD v Přešticích č. 455001. Byly zrušeny úterní a čtvrteční spoje č. 4 a 7. Ostatní provoz včetně podmínek zůstává nezměněn.

Jízdní řády všech linek


Uzavírka mostu ve Stříbře

První říjnový den bude zahájena oprava mostu ev.č. 193-021 přes železniční trať ČD ve Stříbře. Dojde k úplné uzavírce komunikace II/193 vedoucí přes uvedený most.

Uzavírkou bude zasažena i veřejná linková doprava. Pro období uzavírky od 1. 10. do 13. 12. 2008 budou v platnosti objížďkové jízdní řády autobusových linek č. 490350 Stříbro-Zhoř, 490370 Stříbro-Kostelec-Skapce, 490400 Stříbro-Kladruby-Prostiboř a 490440 Stříbro-Kladruby, přičemž nebudou obsluhovány zastávky Kladruby,mlýn a Kladruby,Vrbice,rozc.
Za problémy vzniklé s uzavírkou se cestujícím předem omlouváme!


Uzavírka v Trhanově

Na letošní rok připadlo dokončení opravy silnice č. II/195 v úseku Trhanov - Klenčí pod Čerchovem, jenž byla zahájena v roce 2007. Konkrétně se jedná o křižovatku silnic II/195 a III/19526 (Trhanov x Výhledy).

Rekonstrukce je rozdělena do tří etap: v I. etapě bude uzavřena silnice II/195 od Pily ke křižovatce s III/19526 (bude možné jezdit po trase Chodov - Trhanov - Klenčí p. Čerchovem).
Ve II. etapě bude uzavřena silnice II/195 od Hamru ke křižovatce s III/19526 (bude možné jezdit po trase Pila - Trhanov - Chodov).
Ve III. etapě bude uzavřena silnice III/195 od Chodova ke křižovatce s II/195 (bude možné jezdit po trase Chodov - Výhledy - Klenčí p. Čerchovem - Trhanov).

Během první části, která trvá od 15. září do 12. října 2008, budou autobusy linek č. 400020 Domažlice-Klenčí pod Čerchovem-Nemanice a 400390 Díly-Trhanov-Domažlice jezdit po objížďkových jízdních řádech.
Druhá etapa proběhne v období od 13. října do 9. listopadu, resp. třetí od 10. do 30. listopadu. Jízdní řády pro tyto části opravy budou včas zveřejněny.


Uzavírka v Klatovech

V době od 24. 8. do 17. 10. 2008 bude uzavřena silnice II/185 (Koldinova ulice) v Klatovech v úseku od mostu ČD ke kruhovému objezdu u Masokombinátu Klatovy.
Nebude pro možné obsluhovat zastávky Klatovy,Koldinova u Kozaku (zrušena bez náhrady) a Klatovy,Koldinova u masokombinátu, která bude přemístěna na objízdnou trasu na novou místní komunikaci od Štěpánovic zhruba 50 metrů před kruhový objezd. Omezení se dotkne linek č. 432020 Klatovy-Dolany-Chudenice-Koloveč-Staňkov-Holýšov a 432240 Klatovy-Dolany-Švihov-Vřeskovice-Přetín pro něž budou platit dočasné objížďkové jízdní řády.
Po dobu uzavírky budou linky vedeny ze zastávky Klatovy,nábř. kpt. Nálepky po objízdné trase ulicemi Masarykova, Dukelská, Pod Koníčky na silnici I/27 směr Štěpánovice. Před Štěpánovicemi budou pokračovat po nové místní komunikaci do průmyslové zóny a na kruhovém objezdu se vrátí zpět na silnici II/185 ve směru do Dolan. Zpět pojedou v obráceném pořadí.

Uzavírka se dotkne také linky MHD Klatovy č. 436004 Klatovy, nádraží ČD - náměstí Míru - sídliště na Plánické ul. - Luby při spoji 18. Ten bude v této době končit v zastávce Klatovy,Kozak v ulici Dr. Sedláka.
Tato náhradní zastávka je vzdálena cca 200 metrů od zastávky Klatovy,Koldinova u masokombinátu. Na této zastávce bude končit také spoj 903 linky č. 432240.


Informace pro cestující
ke zrušení mince 50 h a bankovky 20 Kč

Rozhodnutím České národní banky končí k 31. 8. 2008 platnost bankovek po 20 Kč (viz. vyhláška ČNB č. 173/2008 Sb., o ukončení platnosti bankovek po 20 Kč vzoru 1994 a vzoru 1996) a mincí po 50 haléřích (viz. vyhláška ČNB č.174/2008 Sb., o ukončení platnosti mincí po 50 haléřích vzoru 1993).
Bankovkami po 20 Kč a mincemi po 50 haléřích bude možné platit do skončení jejich platnosti, tj. naposledy dne 31. 8. 2008. Dnem 1. 9. 2008 tato možnost končí, papírové dvacetikoruny a padesátihaléřové mince se stávají neplatnými a pro hotovostní úhrady nepoužitelnými.

Vyhláška České národní banky č. 37/1994 Sb., kterou se stanoví postup při příjmu peněz a nakládání s nimi a při poskytování náhrad za necelé a poškozené bankovky a mince stanovuje, že platné české bankovky přijímají právnické a fyzické osoby bez omezení.
Přijetí platných českých mincí mohou jak právnické, tak i fyzické osoby odmítnout, je-li mincí nad 10 ks téže nominální hodnoty.

Výměnu neplatných dvacetikorun a padesátihaléřů lze provést na pokladnách bank a České národní banky zdarma, a to od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Od 1. září 2009 do 31. srpna 2014 bude výměnu provádět pouze Česká národní banka a to buď v hotovosti nebo uložením na účet vedený u příslušné banky.
Částka k výměně, vytvořená z bankovek po 20 Kč nemusí být balena do balíčků nebo do svazků. Bankovky mohou být k výměně předloženy zcela volně. Částka k výměně, vytvořená z 50 haléřů musí být zaokrouhlená na celé koruny dolů. Mince, která tuto zaokrouhlenou částku přesahuje, se nevyměňuje. Při uložení mincí na účet se připisuje částka předložená k výměně v plné výši.
V případě výměny většího množství mincí, je třeba dodržovat balení mincí po 100 kusech do sáčků nebo po 50 kusech do svitků (ruliček). Do 50 kusů mincí, mohou být tyto předloženy k výměně volně.


Uzavírka v Horšovském Týně

V termínu od 14. 8. do 7. 9. 2008 bude v Horšovském Týně budován kruhový objezd na silnici II/193 ve směru na Domažlice na křižovatce se silnicí směrem do obce Valdorf.
Objížďka bude vedena pro autobusy linek č. 400100 Horšovský Týn-Domažlice, 400130 Horšovský Týn-Blížejov,Lštění-Koloveč a 400150 Horšovský Týn-Poběžovice-Rybník ulicemi Pivovarská, Dvořákova, Čs. armády, Nad Rybníčkem v Horšovském Týně a dále přes Valdorf, Němčice a Třebnice zpět na původní trasu po silnici II/193. Nebudou obsluhovány zastávky Horšovský Týn, rozc. ValdorfTřebnice,rozc. Zastávka Jeníkovice,rozc. bude přemístěna na křižovatku na silnici mezi obcemi Valdorf a Němčice.
Dálková linka 400321 Domažlice-Plzeň-Praha bude jezdit z Horšovského Týna do Domažlic přes Draženov. U linky 400320 Domažlice-Horšovský Týn-Plzeň pojedou vybrané spoje (viz. objížďkový jízdní řád) přes Draženov, ostatní po výše uvedené trase přes Třebnice.
Zastávka v Domažlické ulici v Horšovském Týně se po dobu uzavírky přesouvá do ulice Pivovarské na stávající zastávku. Tato zastávka tedy bude sloužit pro oba směry!


Uzavírky v Praze
a u obce Hostouň

Kvůli částečné uzavírce ulice Milady Horákové v Praze, při které není možné obsluhovat zastávku Praha,Hradčanská, došlo od 1. srpna k úpravě jízdních řádů našich autobusových, jenž směřuji přes Plzeň do hlavního města.
Uzavírka je prováděna v souvislosti s výstavbou "Pražského okružního tunelu", přičemž se jedná o uzavírku dlouhodobou. Až do konce platnosti letošních jízdních řádů dne 13. prosince tedy budou linky č. 431300 Železná Ruda-Klatovy-Přeštice-Plzeň-Praha a 400321 Domažlice-Plzeň-Praha odbavovat v Praze jen v zastávkách Praha,ÚAN Florenc a Praha,Zličín (náhradní zastávka). O obnovení provozu zastávky budeme včas informovat.

Od prvního srpnového dne platí objížďkový jízdní řád u linky č. 400090 Horšovský Týn-Srby-Hostouň-Hostouň,Babice, z důvodu úplné uzavírky silnice II/195 u obce Hostouň při výstavbě nového mostu č. 195 - 008 přes železniční trať č. 184 z Domažlic do Plané u Mariánských Lázní.
U spojů této linky došlo ke změně odjezdů z výchozí stanice a prodloužení doby jízdy. Omezení potrvá do 31. srpna 2008.


Vylepšení jízdních řádů
na Rokycansku

Od první srpna dochází k úpravě několika autobusových linek provozovaných naší společnosti v oblasti Rokycanska. Provádění změny mají přinést zlepšení návaznosti jednotlivých linek a spojů.
Opatření se konkrétně dotýká linek č. 470240 Liblín-Radnice-Břasy-Chrást-Plzeň, 470260 Trokavec-Mirošov-Hrádek-Rokycany-Plzeň a 470320 Mýto-Cheznovice-Plzeň.

Všechny jízdní řády platné od 1. 8. 2008


Zájem o cestu Brdským cyklobusem
předčil očekávání

Nakládání kol na plzeňském nádraží; foto Miroslav KlasV polovině června letošního roku zahájil provoz tzv. Brdský cyklobus z Plzně přes Míšov, Rožmitál pod Třemšínem do Příbrami. Nová služba velice usnadňuje pěším a cykloturistům návštěvu pohoří Brd a Příbramska.
Zájem o novou službu však rychle předčil očekávání, místo malého přívěsu dopravce ČSAD autobusy Plzeň a.s. nasazuje od počátku července na linku velký přívěs pro 40 jízdních kol. Jejich nakládku a bezpečné uložení má na starosti steward.

Cyklobus poblíž zastávky Plzeň,Ul.U školky; foto Miroslav KlasCílem většiny cykloturistů je zejména oblast donedávna nepřístupných Padrťských rybníků a vrchu Třemšín. Poněkud neprávem je zatím cestujícími z Brdského cyklobusu opomíjeno okolí města Příbram, které nabízí několik velice zajímavých turistických cílů. Jedná se například o nádherné a rozsáhlé Hornické muzeum, sídlo skladatele A. Dvořáka ve Vysoké a nebo romantický zámeček Hluboš, první letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka. Nedaleko Příbrami je také Orlická přehrada.
Brdský cyklobus nabízí své služby každý víkend až do 14. září tohoto roku. Klimatizovaný autobus s přívěsem na jízdní kola odjíždí z CAN v Plzni ráno v 7:45, přistoupit je možné také na Slovanech na zastávkách v Habrové ulici a v ulici U Školky. Na zpáteční cestu z Příbrami se spoj vydá v 17:00. Místa v cyklobusu si lze každý týden do pátečního odpoledne zarezervovat na telefonním čísle 377 327 272.

Více o cyklobusech


Přesunutí zastávky Plzeň,Lidická

S platností od 10. července 2008 bude zahájena další etapa rekonstrukce silnice I/27 (Lidická ulice) v Plzni. Realizací prací dojde ke znemožnění obsluhy autobusové zastávky Plzeň,Lidická ve směru z Plzně.
Bude zřízena náhradní zastávka Plzeň,Lidická, a to v prostoru volného jízdního pruhu před budovou O2 (bývalý Český Telecom), tj. ve směru ze zastávky Plzeň,CAN před křižovatkou s ulicí alej Svobody (doprava odbočení k Fakultní nemocnici Lochotín).
Přesunutí této zastávky se dotýká provozu linek č. 440801 Plzeň-Žatec-Most-Teplice-Ústí nad Labem, 460031 Trnová-Horní Bříza-Plzeň, 460050 Horní Bělá-Tlucná-Tatiná-Plzeň, 460740 Kralovice-Obora-Kaznějov-Plzeň a 460800 Kralovice-Plzeň.

Termín ukončení tohoto dopravního opatření a zahájení obsluhy stávající autobusové zastávky bude včas oznámen po upřesnění zástupcem zhotovitele uvedené akce.


Moderní vzhled autobusů
ČSAD autobusy Plzeň

Autobusy SOR C 12 již v novém provedení lakuV letošním roce nakupované autobusy se od těch z předchozích let liší již na první pohled. Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. totiž v rámci 15. výročí od založení firmy přistoupila ke změně lakování autobusů.
Známé tři odstíny zelených pruhů zůstaly zachovány a však na místo jejich ostrého přerušení a zkosení v prostřední části vozů jsou nyní pruhy vedeny napříč celým autobusem s ladnou vlnovkou uprostřed. Obměna olakování přišla i s ohledem na postupnou změnu designu autobusů v průběhu let. Přeci jenom ostré hrany "Karos" jen těžko korespondují s oblými liniemi dnešních moderních autobusů.

S novými křivkami IVECO CrosswayTři zelené pruhy se poprvé na autobusech plzeňského ČSAD objevily v roce 1995. Přecházel jim jeden silný zelený pruh na bílém podkladě, který byl používán od začátku vzniku společnosti v roce 1993. Ještě předtím za dob státního podniku, jak si mnozí asi stále pamatují, jezdily linkové autobusy celorepublikově v modrobílém lakování.
Připomeňme, že do roku 2001, se toto týkalo i autobusů dnešní společnosti Autobusy Karlovy Vary, a.s., která se v tomto roce po vzniku nových krajů od společnosti oddělila z původní divize Sever. Přesto, že dnes už Autobusy Karlovy Vary aplikují jiný typ nátěru vozidel, stále je možné potkat na silnicích shodně vyvedené autobusy obou společností.


Uzavírka v Plzni-Radčicích

Počínaje dnem 5. 7. 2008 bude vždy v sobotu a neděli (tj. 5.-6.7., 12.-13.7., 19.-20.7. a 26.-27.7.2008) realizována další etapa budování kanalizačního řadu a odboček v Plzni-Radčicích. V souvislosti s realizací stavebních prací bude provedena úplná uzavírka silnice III/18050, a to v úseku od domu čp. 2 až za křižovatku s ulicí Družstevníků, a to včetně této křižovatky.

Po dobu uzavírky bude stanovena obousměrná objížďka z Plzně po silnici I/26 (ul. Přemyslova, Skvrňanská), II/605 (ul. Vejprnická, Křimická, Chebská), III/18053 (ul. Zámecká) na III/18050 a opačně.
Dojde k vynechání a zrušení obsluhy zastávek Plzeň,U skleníků (spoje pouze projíždí), Plzeň,Radčice, Plzeň,Pod zámečkem a Plzeň,U Bouzků na lince č. 460110 Město Touškov,Kůští-Čeminy-Plzeň.

Předpokládaný termín ukončení uzavírek je stanoven na neděli 27. 7. 2008. Veškeré další informace o ukončení, případně jiných úpravách v termínu uzavírky budou včas oznámeny.


Úplná uzavírka v obci Úherce

V úterý 1. července 2008 byla zahájena další etapa výstavby kanalizace v obci Úherce. Realizace této etapy je prováděna za úplné uzavírky úseku silnice III. tř. procházející obcí. Provoz po dobu uzavírky je stanoven následovně.

Objížďka z Úherec do Zbůchu je stanovena obousměrně z Úherec po místní komunikaci u hřbitova až na nový kruhový objezd na II/180 a po II/180 do Zbůch a zpět v opačném směru. Z Nýřan pojede autobus do Úherec po stávající trase a zbytek úseku do Zbůchu po výše popsané objízdné trase a naopak.
Po dobu uzavírky dojde ke znemožnění obsluhy autobusové zastávky ve směru Zbůch - Nýřany, proto bude obsluhována při obou směrech pouze zastávka ve směru Nýřany - Zbůch (vybavena čekárnou).

Uzavírka se dotkne provozu našich linek č. 460060 Úherce-Zbůch-Plzeň, 460140 Nýřany,DIOSS-Zbůch-Plzeň a 460190 Nýřany,DIOSS-Stod-Nýřany,DIOSS.
Předpokládaný termín ukončení této etapy uzavírky je stanoven na 31. 8. 2008.


Samoobslužné zóny
Integrované dopravy Plzeňska

Samoobslužná zóna v Plzni na Slovanech; foto Miroslav KlasOd října 2007 je v Plzni a okolí instalováno 25 samoobslužných zón (stánků) projektu Plzeňská karta. Kromě možnosti dobití Plzeňské karty (hotovost i předplatné pro zóny P a Z) či rezervace vstupenek na kulturní akce, umožňují kiosky všem zájemcům návštěvu vybraných internetových stránek. Kromě stránek města Plzně a obcí zapojených do Integrované dopravy Plzeňska také na stránky zúčastněných dopravců včetně společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s.
Všichni zájemci si mají tedy možnost na většině frekventovaných míst v Plzni kdykoliv bezplatně prohlédnout např. naše jízdní řády, aktuality, přepravní podmínky či zvláštní nabídky včetně cyklobusových spojů a mnoho dalšího.

Ke stažení: Plánek a seznam umístění stánků IDP


Brdský cyklobus zahájil provoz

Brdský cyklobus míří do PříbramiV sobotu 21. června vyjel na svou trasu historicky první cyklobus z Plzně přes Brdy do Příbrami. Až do 14. září ho mohou využívat každou sobotu a neděli zájemci z řad kolařů i pěších.
Cyklobus je totiž zaveden na dálkové lince č. 440555 Plzeň-Spálené Poříčí-Míšov-Rožmitál p.Tř.-Příbram, kdy za standardní autobus je připojen skříňový vlek s kapacitou 12 kol. V případě zájmu je však společnost ČSAD autobusy Plzeň schopna zajistit cyklovlek s možností přepravy 25 kol nebo při extrémní poptávce dokonce s kapacitou 40 jízdní kol.

Nakládání kol v zastávce Plzeň,HabrováLinka do Příbrami vyjíždí z Plzeňského centrálního nádraží (nástupiště č. 5) vždy v 7:45 hodin. V zastávce Míšov je v 8:42 a do Příbrami dorazí v půl desáté. Opačným směrem vyráží autobus v 17 hodin z Příbrami s Příjezdem do Plzně v 18:40.
Cestující jsou přepravováni dle základního ceníku jízdného podle ujeté tarifní vzdálenosti. Za jízdní kolo se platí jednorázově 20.- Kč.

Více o cyklobusech


Zkoušky velkokapacitního autobusu
SOR NB 18 CITY

SOR NB 18 CITYZačátkem června 2008 si naše společnost zapůjčila od výrobce městský kloubový autobus SOR NB 18 CITY. Jedná se o prototyp prvního kloubového autobusu SOR, který byl představen v roce 2006 na výstavě Autotec v Brně. Čtyřdveřový nízkopodlažní autobus je odvozený od plně nízkopodlažního NB 12 CITY.
Vůz o délce 18,75 metru pojme až 175 cestujících, z toho 44 (+9 sklopných) míst k sezení. Autobus je vybaven motorem IVECO CURSOR 8 o výkonu 243 KW, 6 stupňovou automatickou převodovkou ZF s vestavěným retardérem a kloubovým spojením s nízkou úrovní podlahy originální konstrukce SOR.

SOR NB 18 CITYTestování tohoto prototypu by mělo probíhat zhruba jeden měsíc. Cestující ho mohou obvykle potkat na hojně využívané lince z Plzně do Horní Břízy. Po skončení testů se uvažuje o jeho trvalém zakoupení naší společností.
Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. by ráda v budoucnu zakoupila i další kloubové autobusy a to především v linkovém provedení. V současnosti bohužel v Česku neexistuje výrobce, které by měl tento typ autobusů ve své nabídce, přestože poptávka od dopravců je značná.


Úprava jízdního řádu
MHD Stříbro

MHD StříbroPři pokračující rekonstrukci železniční trati č. 170 z Plzně do Chebu je zavedena nepřetržité výluky v úseku v úseku Pňovany – Stříbro – Svojšín. Následkem toho opět dochází k úpravě jízdního řádu linky MHD ve Stříbře č. 496380 Žel.stanice - náměstí - Brožíkova ul. - Západní předměstí - Milíkov, Agilis.
Dočasný jízdní řád MHD bude platný od 17.6. do 13.7.2008, tedy po dobu výluky na železnici. Upozorňujeme cestující, že vzhledem k nahrazení vlaků náhradní autobusovou dopravou může dojít k rozvázání návaznosti v železniční stanici Stříbro z důvodu nadměrného zpoždění NAD. Jízdní řád MHD proto neobsahuje návaznosti na vlaky tzn. autobusy MHD nebudou vyčkávat příjezdu NAD. Děkujeme za pochopení!

Více o MHD ve Stříbře


Nové spojení Rokycany-Plzeň a zpět

Rokycany; foto Miroslav KlasK termínu celostátních změn jízdních řádů od 15. června 2008 zavádí společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. nové spojení Rokycan s Plzní v dopoledních hodinách.
Nový spoj č. 25 bude odjíždět ze zastávky Rokycany,aut.nádr. v 10:00 hodin a přijede do zastávky Plzeň,CAN v 10:35. V opačném směru bude veden spoj č. 20 v časové poloze 11:00 z Plzně s příjezdem v 11:35 do Rokycan. Oba dva nově zaváděné spoje budou jezdit každý pracovní den.


Úplná uzavírka Dobřív-Strašice

Doplnění 4.6.
V souvislosti s havárií mostu mezi obcemi Dobřív a Strašice započala tento týden výstavba náhradního přemostění za účelem umožnit průjezd linkovým autobusům a dosáhnout v co nejkratším možném termínu zrušení objízdné trasy, která má za následek opoždění spojů veřejné linkové dopravy.

Doplnění 28.5.
Na základě jednání ze dne 26. 5. 2008 svolaného Správou a údržbou silnic Rokycany je prověřována možnost výstavby provizorního mostu na místo zříceného mostu ev.č. 117-018 mezi obcemi Dobřív a Strašice.
Výstavba provizorního mostu je navržena zejména z důvodu dlouhé objízdné trasy a též vzhledem k omezujícím technickým parametrům komunikací, po kterých je v současnosti objížďka vedena.

Z důvodu havarijního stavu mostu č. 117-018 před obcí Dobřív byla uzavřena komunikace spojující Dobřív a Strašice. Objízdná trasa je vedena po silnici III/2341 Dobřív - Holoubkov, po silnici II/605 Holoubkov - Kařez, po silnici III/1182 Kařez - Cheznovice, po silnici III/11719 Cheznovice a po silnici II/117 Strašice - obousměrně.

Po objízdné trase jezdí i autobusy linek č. 470010 Rokycany-Strašice-Mýto-Rokycany a 470320 Mýto-Cheznovice-Plzeň. Kvůli objíždění dochází ke zpožďování spojů o 15 - 20 minut oproti platným jízdním řádům.

Dne 26. května proběhlo místní šetření a nejdéle do středy 28. května bude rozhodnuto o dalším způsobu vedení dopravy (objízdná trasa či výstavba náhradního přemostění). O výsledku Vás budeme včas informovat. Omlouváme se za vzniklé komplikace a děkujeme za pochopení.


Sportovní den
ČSAD autobusy Plzeň a.s.

Sportovní den ČSAD autobusy PlzeňSpolečnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. oslavila v sobotu 17. května 2008 výročí 15 let od svého založení. Z bývalého státního podniku ČSAD Plzeň, který měl působnost v osobní a nákladní dopravě po území celých západních Čech, vznikla k 1. dubnu 1993 akciová společnost, která se postupnou transformací soustředila především na zajištění linkové autobusové dopravy na území Plzeňského kraje.
V roce 15. výročí od založení společnosti, disponuje tato cca. 440 autobusy a pracuje u ní 540 zaměstnanců. Součástí společnosti je Správa a.s., provozy Plzeň, Klatovy, Sušice, Domažlice, Tachov, Stříbro, Kralovice, Rokycany, Nepomuk, Přeštice, CAN Plzeň a rekreační střediska Železná Ruda a Butov u Stříbra.

Vedení společnosti a zaměstnanci svorně oslavili výročí úspořádáním sportovního dne se společenským večerem na pomezí Šumavy, v obci Všeruby u Kdyně.
V dopoledních hodinách, po uvítání od ředitele společnosti M. Hucla, paní starostky L. Rousové a vedoucího odboru dopravy Plzeňského kraje ing. J. Vejpravy se účastníci rozdělili do družstev a začalo se soutěžit.
Hlavní sportovní dění se soustředilo na fotbalovém hřišti. Házení medicimbálem, kopání penalt, trojboj, jízda zručnosti se čtyřkolákem, přetahovaná na laně mezi družstvy jednotlivých provozů a další disciplíny, tvrdě prověřily připravenost soutěžících.
Královská disciplína sportovních střelců se odehrála na střelnici v nedalekém bavorském Seugenhofu. Zájemci o turistiku navštívili blízký kostel sv. Anny a aby i oni nepřišli se soutěžením zkrátka, své znalosti mohli prověřit ve vědomostní soutěži. Cyklisté si projeli nejkrásnější partie okolí, zavítali i do blízkého Německa a následně na pětikilometrové trati zkusili závodit na čas.

Ve večerních hodinách ve společenském sále restaurace Na vyhlídce ředitel společnosti vyznamenal nejlepší sportovce z každé disciplíny a v závěrečném hodnocení ocenil pohárem bodově nejúspěšnější provoz. Tím se stala Plzeň.
Závěr příjemného dne pak až do nočních hodin provázela nenucená taneční a společenská zábava.

Slavnostní zahájení, zleva L. Rousová, M. Hucl, V. Königsmark; foto Eduard Cízl Kopání penalt; foto Miroslav Klas Diváci a odpočívající sportovci; foto Miroslav Klas


Nový jízdní řád
MHD v Přešticích

MHD Přeštice; foto Miroslav KlasV přeštické městské hromadné dopravě došlo od 2. května 2008 k úpravě jízdního řádu.
MHD jezdící jako linka č. 455001 MHD Přeštice: - Přeštice,STS - Přeštice,nám. doznala následujích změn. Spoje č. 5 a 2, který vyjíždí v 8:10 resp. 9:30 z náměstí a obluhují i obce Žerovice a Skočice budou jezdit v pracovní dny kromě pondělí a středy rovněž i v pátek.
Naproti tomu spoje č. 4 a 7 pojedou nyní pouze v pracovní úterý a čtvrtky. Dále byl zrušen spoj č. 3, a to bez náhrady.
U spoje č. 6, který jezdí každý pracovní den, došlo k posunutí odjezdu ze zastávky Přeštice,STS již na 14:32. Spoj č. 1 zůstává beze změny.

Více o MHD v Přešticích


Změny jízdních řádů
od čtvrtka 1. 5. 2008

Označník zastávky ČSAD autobusy PlzeňPrvní květnový den dochází k několika drobným změnám u autobusových linek, které provozuje naše společnost.
Z důvodu bezpečnosti silničního provozu a v souvislosti s probíhající uzavírkou v Plzni-Radčicích dochází od 1. 5. 2008 ke zrušení obsluhy zastávky Plzeň,U skleníků a to u linek 460110 Město Touškov,Kůští-Čeminy-Plzeň a 460160 Ostrov u Bezdružic-Pernarec-Město Touškov-Plzeň.
Navíc u linky 460110 dojde k uspíšen spoje č. 29 o 5 minut na odjezdu a zkrácení jízdní doby, jako následek požadavku cestujících na návaznost s MHD v Plzni.

V oblasti Železnorudska dojde ke změně jízdního řádu pro linku č. 432200 Alžbětín-Železná Ruda-Hojsova Stráž-Nýrsko-Janovice-Klatovy s tím, že budou zřízeny tři nové spoje (31, 33 a 48) vedené v pracovních dnech od 15. 5. do 31. 10. 2008. Naproti tomu v tomto období nepojedou spoje č. 29 a 46.
U linky č. 432320 Nýrsko-Hadrava-Hodousice-Hamry je nově spoj 21 vedený v pracovních dnech od 15. 5. do 31. 10. 2008 z Tč. 5 Dešenice,Milence do Tč. 18 Nýrsko,Zelená Lhota. V tomto období naopak nepojedou spoje č. 18 a 19. Spoje č. 15 a 16 zrušeny trvale.
Úpravy obou linek jsou provedeny na základě požadavku Krajského úřadu Plzeňského kraje v souvislosti se zahájením provozu mezinárodní linky č. 000114 Arnbruck - Hamry.

Na Rokycansku bude upravena linka č. 470320 Mýto-Cheznovice-Plzeň a to konkrétně tak, že spoj č. 11 bude uspíšen v celém průběhu o 15 minut.

Několik změn postihne také linky na Tachovsku. U linky č. 490650 Bezdružice-Konstantinovy Lázně-Plzeň (spoje č. 1 a 2) dojde k úpravě časových poloh spojů a navýšení jízdní doby mezi Tč. 13 Újezd n.Mží a Tč. 16 Plzeň,CAN. Oba spoje budou při dojezdu opožděny o 10 minut.
Spoje 9 a 11 linky č. 490660 Tachov-Bor-Stříbro-Plzeň začnou obsluhovat zastávku Bdeněves.
Vložení zastávky Bor,Nová Hospoda rozc.II se dočkají spoje 3, 10 a 11 linky č. 490700 Planá-Bor.
Linka č. 490820 Tachov-Bor-Kladruby-Stod-Plzeň pojede pouze v období od 10. 12. do 13. 12. 2008.

Jízdní řády všech linek


Dlouhodobá uzavírka Americké ulice v Plzni

Tescobus u Mrakodrapu; foto Miroslav KlasV Plzni se od pondělí 21. dubna 2008 na plno rozběhne řadu let odkládaná rekonstrukce Americké třídy. Z tohoto důvodu dojde k vyloučení veškeré dopravy v úseku od křižovatky U Práce k Mrakodrapu, čímž dojde k omezení i námi provozovaných autobusových linek.
Změna trasy postihne bezplatné linky k obchodním střediskům TESCO a Olympia, jakož i autobusy veřejné linkové dopravy. Konkrétně dojde u jednotlivých linek k následujícím změnám.

Pro linku č. 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) je stanovena tato objízdná trasa:
CAN,Husova - Husovo nám. - Tylova - Klatovská - Sady Pětatřicátníků - Prešovská - nám. Republiky - Františkánská - Kopeckého sady - Anglické nábřeží - Americká a dále dle stávající trasy. Ve směru zpět Americká - Anglické nábřeží - Kopeckého sady - Smetanovy sady - Husova.
Nebudou obsluhovány zastávky Plzeň,Sady Pětatřicátníků, Plzeň,U Práce TylovaPlzeň,Mrakodrap. Nově zřízenými náhradními zastávkami budou Plzeň,U Práce Americká (v Tylově ulici), Plzeň,Muzeum (na Anglickém nábřeží) a Plzeň,Smetanovy sady (u divadla JKT). Obsluha těchto zastávek dle přiloženého jízdního řádu.

Pro linku č. 440000 Plzeň,CAN - Plzeň,NC Olympia je stanovena tato objízdná trasa:
CAN - nám. Emila Škody - Tylova - Klatovská - Sady Pětatřicátníků - Prešovská - nám. Republiky - Františkánská - Kopeckého sady - Anglické nábřeží - Americká a dále dle stávající trasy. Ve směru zpět Americká - Anglické nábřeží - Kopeckého sady - Smetanovy sady - Husova - CAN.
Nebude obsluhována zastávka Plzeň,U Práce Tylova. Nově zřízenými náhradními zastávkami budou Plzeň,U Práce Americká (v Tylově ulici) a Plzeň,Smetanovy sady (u divadla JKT).

Pro linky veřejné linkové dopravy č. 440020 Plzeň-Liblín, 460010 Nadryby-Plzeň, 470230 Volduchy-Bušovice-Plzeň, 470240 Liblín-Radnice-Břasy-Chrást-Plzeň, 470260 Trokavec-Mirošov-Hrádek-Rokycany-Plzeň a 470320 Mýto-Cheznovice-Plzeň je stanovena tato objízdná trasa:
CAN - Skvrňanská - Přemyslova - Jízdecká - Tylova - Sirková - Šumavská a dále dle stávající trasy. Ve směru zpět v opačném pořadí. Všechny zastávky budou obsluhovány beze změn.

Platnost uzavírky je stanovena do 31.12.2008, případné posunutí uzavírky, nebo jakékoliv další úpravy objízdných tras budou řešeny operativně.


Upozornění pro cestující
k trase Plzeň - Kralovice

S platností od 15. června 2008 dochází k celostátní změně jízdních řádů a v souvislosti s ní naše společnost ve spolupráci s odborem dopravy KÚ Plzeňského kraje zvažuje mimo jiné od tohoto data také úpravy na lince 460800 Kralovice-Plzeň.

  1. uspíšení spoje č. 4 o 20 minut v celém průběhu, tj. čas odjezdu z Plzně by byl nově v 6:10 hodin
  2. opoždění spoje č. 45 o 80 minut v celém průběhu, tj. čas odjezdu z Kralovic by byl nově v 16:50 hodin
  3. uspíšení spoje č. 47 o 10 minut v celém průběhu, tj. čas odjezdu z Kralovic by byl nově v 15:50 hodin

V případě připomínek k těmto návrhům je možné obrátit se do 30. 4. 2008 na tyto kontakty:
Tomáš Liška, ČSAD autobusy Plzeň a.s., tel.: 377 262 911-5,
Jindřich Šedivý, KÚ Plzeňského kraje, tel.: 377 195 186.


Úprava linky č. 4 MHD Klatovy

MHDV městské hromadné dopravě v Klatovech došlo od 30. března 2008 ke změně vyvolané firmou Jitona Klatovy.
Na lince MHD č. 4 (436004) Klatovy, nádraží ČD - náměstí Míru - sídliště na Plánické ul. - Luby nyní spoj č. 18 zajíždí do zastávky Klatovy,Koldinova u masokomb. tak, abychom dopravili zaměstnance ze sídliště Na Plánické přímo a bez přestupů až k výrobním závodům v rozvíjející se průmyslové zóně.
Odstranil se tak nepříjemný přestup spojený s čekáním v zastávce Klatovy, pod nem. na spoj 903 linky č. 432240 Klatovy-Dolany-Švihov-Vřeskovice-Přetín jedoucí přes tuto oblast a obsluhující i výše zmíněnou zastávku.

Více o MHD v Klatovech


Unikátní přenosový autobus
zamířil do Doubravky

V úterý 1. dubna 2008 se ve venkovních prostorách Českého rozhlasu Plzeň uskutečnila malá slavnost u příležitosti předání historického rozhlasového přenosového autobusu.
Autobus vyrobila KAROSA n.p. Vysoké Mýto v roce 1971 na podvozku AVIA A-30-N a vybavila jej speciální rozhlasovou technikou. Obsaditelnost autobusu je 4+1 osob. Takových to rozhlasových autobusů bylo vyrobeno pouhých 11 kusů.

Za účasti novinářů a velkého množství pracovníků rozhlasu, z nichž mnozí strávili právě v tomto přenosovém autobusu dlouhá pracovní léta, předal ředitel ČRo Plzeň p. Zdeněk Levý klíčky od vozidla p. Miroslavu Huclovi řediteli naší společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s.
Autobus bude zrenovován naší společností ve spolupráci s tradičním partnerem BONAVIA servis, a.s., jenž také zajistil odtažení autobusu pomocí zvláštní techniky do garáží v Doubravce. Na základě podepsané dohody s Českým rozhlasem pak bude autobus propůjčován na jím pořádané akce pro veřejnost.

Přenosový speciál se tak zařadil po bok dvou historických autobusů ŠKODA 706 RTO - KAR a KAROSA ŠL 11 - Turist, které naše společnost již vlastní a v minulosti vzorně zrenovala.
V současné době rovněž probíhají práce na obnově osobního vleku za autobusy, k jehož dokončení by mělo dojít ještě v letošním roce. V budoucnu se společně všechny vozy stanou součástí připravovaného malého muzea linkové dopravy v areálu naší společnosti v Plzni-Doubravce.

interiér vozu Předání klíčů, Zdeněk Levý (vlevo) a Miroslav Hucl Odvoz speciální technikou


Prezentace vozů ČSAD autobusy Plzeň
pro přepravu tělesně postižených

Prezentované autobusy v areálu v plzeňské DoubravceNaše společnost uspořádala ve středu 26. března 2008 ve svém areálu v plzeňské Doubravce prezentaci autobusů umožňujících dopravu vozíčkářů a tělesně postižených.
Prohlídnout vystavené autobusy si kromě zástupců medií přišli i členové sdružení Vozíčkáři Plzeňska svazu tělesně postižených v ČR v čele s předsedkyní Evou Fikrlovou. Všechny zúčastněné uvítal a prezentací provedl ředitel naší společnosti p. Miroslav Hucl.

Zvedací plošina v akciK vidění a vyzkoušení byly celkem čtyři typy autobusů v různých délkových verzích, které jsou určeny pro městskou, příměstskou nebo dálkovou dopravu. Přítomní zhlédli nízkopodlažní autobusy SOR CN 10.5, EKOBUS Intercity Plus F (plynový pohon CNG), SOR BN 12 a dálkovou speciální Karosu C 734.
Vozíčkáři si vyzkoušeli kapacitu a přístup do jednotlivých autobusů, který je řešen buď pomocí vyklápěcí nebo zvedací plošiny. Kromě pravidelného provozu využijí vozíčkáři zmíněné autobusy k výletům či k jízdám v programu Dostupná Šumava, kterou pro ně pořádá naše společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. ve spolupráci s Národním parkem a Chráněnou krajinnou oblastí Šumava.


Změny jízdních řádů
na jihu Plzeňska

Označník zastávky ČSAD autobusy PlzeňOd neděle 30. března dochází k úpravě jízdních řádů dvou autobusových linek s cílem zlepšení dopravní obslužnosti na základě požadavků obcí a občanů.

Nový jízdní řád bude platit pro linku č. 450553 Přeštice-Dolní Lukavice-Snopoušovy-Nebílovský Borek-Plzeň, kde bude u spojů 1, 3, 5, 9, 17, 19, 21, 24 a 30 vložena obsluha zastávky Tč. 5 Dolní Lukavice,Snopoušovy,rozc.0.5.
Druhou dotčenou linkou je č. 450609 Nepomuk-Mladý Smolivec-Kasejovice. Ve dnech školního vyučování veden nový spoj č. 5 z Tč. 1 Nepomuk,město do Tč. 31 Kasejovice,nám., který bude mít stejně jako spoj č. 8 vloženou obsluhy zastávky Tč. 13 Čížkov,Čečovice (tarifní zajížďka) a to především z důvodu bezpečnosti dětí při dopravě do a ze školy. Spoj č. 11 bude veden již pouze ve dnech školních prázdnin.

Všechny jízdní řády platné od 30. 3. 2008


Uzavírka u obce Bdeněves

V pátek 21. 3. a sobotu 22. 3. 2008 bude opět prováděna rekonstrukce železničního mostu v km 362,050 trati Plzeň - Stříbro, čímž dojde k úplné uzavírce silnice II/605, a to v místě zmiňovaného železničního mostu. Oba dva dny v době vždy od 7:00 do 19:00 hodin budou autobusy naší společnosti jezdit po objízdných trasách.
V souvislosti s uzavírkou nebudou zpracovávány ani předkládány objížďkové jízdní řády dotčených linek. Uzavírka se dotkne také autobusů zajišťujících náhradní dopravu pro České dráhy při výluce železniční trati č. 170.

Pátek 21. 3.
Autobusy budou místo uzávěry objíždět obousměrně ze silnice II/605 přes Doubravu, Pankrác, Myslinku do Kozolup a opačně. Po dobu uzavírky dojde k vynechání a zrušení obsluhy zastávek Bdeněves,háj. a Bdeněves na linkách č. 460151 Město Touškov-Úlice-Nýřany,Doubrava a 490660 Tachov-Bor-Stříbro-Plzeň s tím, že za zastávku Bdeněves je možné využít stávající zastávku Kozolupy.

Sobota 22. 3.
Autobusy pojedou po stejné objízdné trase jako v pátek, s vynecháním stejných zastávek. Omezení se však dotkne již pouze linky 490660 Tachov-Bor-Stříbro-Plzeň.

Předpokládaný termín ukončení uzavírky je stanoven každý den na již uvedenou 19. hodinu, přičemž úplná uzavírka v tomto místě by měla poté probíhat ještě v dalších 3 termínech v podobném časovém rozvrhu.


Úprava jízdního řádu
MHD Stříbro

MHD StříbroVzhledem k zahájení nepřetržité výluky železniční trati č. 170 z Plzně do Chebu, konkrétně v úseku Kozolupy - Stříbro, došlo i k úpravě jízdního řádu linky MHD ve Stříbře č. 496380 Žel.stanice - náměstí - Brožíkova ul. - Západní předměstí - Milíkov, Agilis.
Dočasný jízdní řád MHD bude platný od 7.3. do 6.6.2008, tedy po dobu výluky na železnici. Upozorňujeme cestující, že vzhledem k nahrazení vlaků náhradní autobusovou dopravou může dojít k rozvázání návaznosti v železniční stanici Stříbro z důvodu nadměrného zpoždění NAD. Autobusy MHD budou vyčkávat pouze po dobu uvedenou v jízdním řádu. Děkujeme za pochopení!

Více o MHD ve Stříbře


Již druhý dálkový speciál
KAROSA C 734

Obě speciální dálkové Karosy C 734 vedle sebeV průběhu měsíce ledna 2008 uvedla společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. do provozu již druhou KAROSU C 734.1340 v dálkové úpravě a se speciální plošinou pro vozíčkáře.
Autobus byl pořízen ke konci roku 2007 a jeho posledním uživatelem byl Ústav sociální péče Kociánka 2 v Brně. Po té se tento vůz podrobil důkladné opravě funkčních částí i karosérie a obdržel nový slušivý žlutomodrý "kabát", shodný s nátěrem již vlastněného speciálního autobusu KAROSA.

Speciální KAROSA krátce po zakoupení v listopadu 2007Doplňme, že první speciální autobus KAROSA C 734, který je rovněž vybaven výsuvnou rampou pro naložení invalidních vozíků a navíc ještě klimatizací, byl zakoupen v březnu 2007 od Plzeňských městských dopravních podniků jako součást prodeje jejich zájezdové flotily.
Oba autobusy jsou využívány pro dopravu postižených spoluobčanů na objednávku jednotlivých léčebných ústavů. Velmi častou jsou ale také nasazovány pro náhradní přepravy vlaků Českých drah a to především u spojů nejvyšší kategorie tzn. rychlíků Eurocity a Intercity.

Papírová vystřihovánka speciálního autobusu KAROSA C 734


Uzavírka v Plzni-Radčicích

S platností od 1. 3. 2008 bude realizována I. etapa kanalizačního řadu a odboček v Plzni-Radčicích. V souvislosti s realizací stavebních prací bude provedena úplná uzavírka silnice III/18050, a to v úseku od domu čp. 2 až za křižovatku s ulicí Družstevníků, a to včetně této křižovatky.
Po dobu uzavírky je stanovena obousměrná objížďka z Plzně po silnici I/26 (ul. Přemyslova, Skvrňanská), silnici II/605 (ul. Vejprnická, Křimická, Chebská) a dále po komunikaci III/18053 (ul. Zámecká) na III/18050 a opačně.
Během uzavírky dojde k vynechání a zrušení obsluhy zastávek Plzeň,U skleníků, Plzeň,Radčice, Plzeň,Pod zámečkem a Plzeň,U Bouzků na linkách č. 460110 Město Touškov,Kůští-Čeminy-Plzeň, 460150 Nýřany,DIOSS-Město Touškov-Plzeň460160 Ostrov u Bezdružic-Pernarec-Město Touškov-Plzeň.
V souvislosti s uzavírkou nebudou vytvořeny objížďkové jízdní řády, ale zůstávají v platnosti aktuální jízdní řády dotčených linek.

Předpokládaný termín ukončení uzavírky je stanoven na 30. 4. 2008, přičemž poté bude od 1. 5. 2008 ihned následovat II. etapa úplné uzavírky.


Zkoušky midibusu ISUZU Turquoise

Midibus ISUZU Turquoise v Kralovicích; foto Ing. Dagmar BraunováPočátkem února 2008 začala naše společnost ČSAD autobusy Plzeň testovat autobus ISUZU Turquoise, spadající kvůli své délce 7,7 metrů do kategorie tzv. midibusů.
Komfortně vybavený zájezdový autobus provozujeme v rámci zvláštní linkové dopravy pro společnost DAIKIN v trase Kralovice - Plzeň a zpět. Autobus o kapacitě 30 sedících cestujících je poháněn motorem o obsahu 5,3 litru a splňujícím emisní normu EURO 4 a to bez aditiv.
Vůz, jenž byl zapůjčen dovozcem Turancar Cz, bude naše společnost testovat do konce měsíce března. Poté bude jeho provoz vyhodnocen pro možné budoucí nákupy autobusů této třídy.


Nová bezplatná linka
Plzeň,TESCO - Plzeň,Nám.M.Horákové - Plzeň,TESCO

Nízkopodlažní autobus SOR BN 12 TESCOV neděli 20. 1. 2008 zahájí provoz již třetí bezplatná linka TESCO v Plzni a opět jí bude provozovat naše společnost ČSAD autobusy Plzeň.
Úplně nová polookružní linka jezdící pod licenčním číslem 440100 spojí hypermarket TESCO u Rokycanské třídy a čtvrť Slovany. Autobusy pojedou po trase TESCO - Pietas - Lobzy - Částkova - Světovar - náměstí M. Horákové - Francouzká - II. poliklinika a Částkovou ulicí zpět k Tescu.
Výrazně označené vozy budou jezdit v intervalu jedné hodiny, a to od 9:20 (první odjezd od Tesca na Rokycanské) do 17:50 hodin. Každou 35. minutu zastaví na Slovanech v zastávce Plzeň,Nám.M.Horákové.

Více o linkách TESCO


Ceníky zvláštního jízdného
platné od 13.1.2008

V neděli 13. ledna vstoupily v platnost nové ceníky zvláštního jízdného, které platí u vybraných převážně dálkových autobusových linek.
Ceníky zvláštního jízdného platí například na linkách do Prahy, Karlových Varů, Stoda atd. Nově platné ceníky reagují jednak na změnu 5% snížené sazby DPH na 9%, ale také někdy na nové ceny konkurenční dopravců, přičemž se snažíme, aby naše jízdné vycházelo výhodněji.
Například dospělý občan se s námi dostane z Plzně do Prahy od 70,- Kč a ještě má možnost získat 20% zpáteční slevu!

Ceníky zvláštního jízdného


Změna tarifu
MAD Domažlice

MAD DomažliceOd 1. ledna 2008 vstupuje v platnost nový tarif pro městskou hromadnou dopravu v Domažlicích. Spolu s novým jízdním řádem a smlouvou o zajištění provozu MAD Domažlice v letošním roce ho dne 17. prosince 2007 schválila rada města.
Hlavním důvodem úpravy cen jízdného je opět lednová změna snížené sazby DPH z 5 na 9%. Obyčejné jednorázové jízdné bude stát nově 8,- Kč, zlevněné jízdné pro děti, občany nad 60 let atd. vyjde na 4,- koruny. Cestující s čipovou kartou ČSAD autobusy Plzeň pak zaplatí pouze 7,- resp. 3,50 Kč.

Více o MHD v Domažlicích


Zahájení provozu
městské hromadné dopravy v Přešticích

MHD Přeštice; foto Miroslav KlasVe středu 2. ledna bude spuštěn nový provoz MHD v Přešticích. Přeštice se tak stanou již pátým západočeským městem, kde bude naše společnost ČSAD autobusy Plzeň provozovat městskou autobusovou dopravu. Děje se tak necelé čtyři měsíce po té, co byl provoz MHD v Přešticích testován během Evropského dne bez aut.
Linka označená číslem 455001 bude v provozu pouze v pracovní dny s celkem pěti spoji denně. Zajištěna bude obsluha všech důležitých částí města (škola na Jordáně, nákupní zóna, hřbitov, železniční stanice atd.) s tím, že autobus se bude pohybovat po městě hvězdicovitě s pravidelným průjezdem přes přeštické náměstí. Navíc každé pondělí a středu autobus zajede i do Žerovic a Skočic.
Zastupitelstvo Přeštic schválilo na základě návrhu dopravce jednotné jízdné v ceně 5,- Kč. Na jízdné je při platbě čipovou kartou ČSAD autobusy Plzeň poskytována sleva 5%. Bezplatně budou přepravováni děti do 6-ti let v doprovodu osoby starší 12-ti let, přičemž max. počet doprovázených dětí jsou dvě.
Provoz na lince MHD bude zajišťovat nový nízkopodlažní autobus SOR BN 9,5 s vyklápěcí plošinou, umožňující lepší nástup maminek s kočárky či dopravu cestujících na invalidním vozíku.

Více o MHD v Přešticích


Ceník jízdného v linkové dopravě
platný od 1.1.2008

Od 1. ledna 2008 dochází k úpravě ceníku jízdného v linkové autobusové dopravě provozované společností ČSAD autobusy Plzeň a.s.
Děje se tak poprvé po více jak třech letech, protože původní ceník jízdného platil beze změny od 1. 9. 2004. Hlavní důvodem úpravy cen je nárůst snížené sazby DPH z 5 na 9%. Navýšení jízdného pak činí podle jednotlivých tarifních pásem cca 1 až 2 koruny a v průměru představuje nárůst o 5%, oproti ceníku platného do 31. 12. 2007.

Ceník jízdného


Nová zastávka Přeštice,Zastávka

Přeštice,ZastávkaLinka č. 450667 Přeštice-Dobřany-Stod bude od 2. 1. 2008 obsluhovat nově zřízenou zastávku s názvem Přeštice,Zastávka nový spoj č. 12. Ten bude veden každé pracovní pondělí a středu z Tč. 7 Přeštice,žel.st. do Tč. 3 Přeštice,nám.
Autobus bude zajíždět do zastávky Přeštice,Zastávka z důvodu nezastavování spěšných a rychlíkových vlaků od nového grafikonu ve stejnojmenné železniční zastávce na trati z Plzně do Klatov.

Jízdní řády 2007/2008


MAD v Domažlicích
úprava jízdního řádu

Domažlická bránaPrvní den roku 2008 vstupuje v platnost nový jízdní řád Městské autobusové dopravy v Domažlicích.
Z důvodu nevyužívání cestujícími dochází ke zrušení večerního páru spojů č. 32/39 linky 405001 MAD Domažlice, Palackého ul. - Bezděkovské předměstí - Poděbradova ul. - Autoservis/ZZN jedoucích v časech 21:40 od železniční stanice resp. ve 22:10 od nové nemocnice.
Zároveň budou spoje č. 36 v 17:47 od železniční stanice a spoj č. 29 v 18:10 hodin od nové nemocnice vedeny pouze v pracovní dny.

Více o MHD v Domažlicích


Bezplatné linky k Olympii a Tescu
nové jízdní řády

TescobusVe středu 2. ledna 2008 začnou platit nové jízdní řády dvou námi provozovaných bezplatných linek k nákupním zařízením v Plzni.
Linka 440000 Plzeň,CAN - Plzeň,NC Olympia do nákupního centra Olympia v Černicích bude nově obsluhovat zastávku Francouzská ve stejnojmenné ulici na Slovanech, a to obousměrně.
U linky 440001 Plzeň,CAN Husova - Plzeň,OC Tesco (linka T) došlo k sjednocení časových poloh odjezdů z konečných stanic tak, že linka jezdí po většinu dne ve stejné minutě dané hodiny. To znamená, že až na drobné výjimky, vyjíždí autobusy od CANu v celou hodinu nebo i ve 30 minutě hodiny. Tato úprava slouží především k lepšímu zapamatování odjezdových časů z vybrané zastávky pro cestující.

Více o bezplatné lince k NC Olympia
Více o bezplatných linkách TESCO


Změna tarifu
v MHD Stříbro

MHD StříbroOd 1. ledna 2008 vstupuje v platnost nový tarif pro městskou hromadnou dopravu ve Stříbře, tak jak ho schválila svým usnesením č. 23/II/5 Rada města Stříbra dne 28.11.2007.
Hlavním důvodem úpravy cen jízdného je lednová změna snížené sazby DPH z 5 na 9%. Obyčejné jednorázové jízdné bude stát nově 8,- Kč, zlevněné jízdné pro děti, občany nad 60 let atd. vyjde na 4,- koruny.
Pravidelní cestující budou moci i nadále využít zvýhodněných měsíčních obousměrných jízdenek, a to za 280,- resp. 140,- Kč.

Více o MHD ve Stříbře


Starší aktuality

Aktualizováno 18.5.2009 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1921 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
72 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
288 hlasů, 9%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2939 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice