Změny jízdních řádů
Jak postupovat při požadavku
na změnu jízdního řádu

Společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s. provozuje několik desítek linek veřejné autobusové dopravy. Každá z těchto linek má svoji trasu a hlavně jízdní řád. Přestože je vše připravováno s maximální pečlivostí, může se stát, že vlivem nových okolností nemusí například jízdní řád již úplně vyhovovat potřebám cestujících. Pokud zrovna vy máte pocit, že by jízdní řád vámi používané linky potřeboval drobné úpravy, v následujícím textu naleznete několik informací a rad, jak postupovat, aby došlo k vhodné nápravě.

Termíny
Jízdní řády jsou vždy tvořeny s určitý předstihem a obvykle mají roční platnost. Ta začíná dnem celostátní změny jízdních řádů (vyhlašuje Ministerstvo dopravy ČR), a to jak silniční, tak i železniční veřejné dopravy. Protože v průběhu roku může dojít k významným změnám, jsou stanoveny další termíny změn jízdních řádů. V některých případech mohou krajské úřady stanovit a vyhlásit další mimořádné termíny změn jízdních řádů, a to v tzv. veřejném zájmu.
Platnost jízdních řádů veřejné linkové osobní dopravy pro období 2007/2008 je od neděle 9. prosince 2007 do soboty 13. prosince 2008. Termíny případných změn jsou pak pondělí 3. března a neděle 15. června 2008.
Datum předložení změn jízdních řádů stanovuje dopravní úřad tak, aby mohly před termínem změny včas proběhnout všechny potřebné procesy (posouzení žádosti, vypracování alternativního jízdního řádu, schválení atd.).

U koho žádat
Důležité je rozlišovat o jaký druh linky se jedná. Většinu námi provozovaných linek objednává Plzeňský kraj, který má pak také rozhodující hlas při projednávání žádosti o změnu. Kraj rozhoduje na základě požadavků jednotlivých obcí nebo požadavku dopravce.
Naproti tomu linky městské hromadné dopravy (Domažlice, Klatovy, Stříbro, Tachov) jsou v režii příslušných městských úřadů a daný jízdní řád schvalují výkonné orgány města.
Několik linek pak provozuje naše společnost ve vlastní režii (tj. bez jakýchkoliv finančních příspěvků na provoz), kdy jsou jízdní řády sestavovány podle nejsilnějších přepravních proudů, tak aby tržby linky co nejvíce pokryly její náklady.

Kdo a jak žádá
O změnu mohou žádat instituce (školy, zdravotnické zařízení či jiný subjekt) nebo obce, a to i v případě konkrétních požadavků jednotlivých občanů/cestujících, kteří žádají u svého příslušného městského/obecního úřadu.
Žadatel musí předložit žádost písemně dopravnímu úřadu Plzeňského kraje, případně zaslat dopravci, který s vyjádřením přepošle na dopravní úřad. Žádost je třeba směřovat k příslušnému termínu změn jízdních řádů, případně požádat dopravní úřad o vyhlášení mimořádného termínu změn jízdních řádů.

Aktualizováno 13.12.2007 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1921 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
72 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
288 hlasů, 9%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2939 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Evadys H 12.8M; foto Miroslav Klas Dálkové autobusy IRISBUS Evadys H 12.8M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice