ČSAD autobusy Plzeň a.s. - cyklobus Český les, Bělá nad Radbuzou, Přimda
 Cyklobus Český les
Cyklobus do Českého lesa 2017

Ke stažení: Ceník jízdného a dovozného
(název souboru cenik_jizdneho_440333_444_555_460030_130427.pdf, velikost 27 kB)
Leták cyklobusy Český les a Mže
(název souboru letak_ceskyles_mze2017.pdf, velikost 2 830 kB
Leták Bělá nad Radbuzou
(název souboru letak_belanr.pdf, velikost 318 kB)
Leták Poběžovice
(název souboru letak_pobezovice.pdf, velikost 148 kB)

Kouzelný Český les; foto Miroslav Klas Oblíbený Cyklobus Český les vyjíždí do své deváté sezóny. Všichni milovníci krásné přírody spojené s pěší nebo cykloturistikou se mohou těšit na zachovaný výsoký standard nabízených služeb a systém rezervací včetně možnosti předprodeje.
Zůstává zachována prodloužená trasa cyklobusu. Z Plzně se tak dostane naším autobusem přímo do nitra Českého lesa s cílovou zastávkou v Přimdě.
Autobus vyjede z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vždy v 8:00 hodin, do Přimdy v nadmořské výšce 700 metrů dorazí v 10 hodin a 15 minut.
Nazpět do západočeské metropole pojede letos nově již také z Přimdy, a to v 16:50 s příjezdem do Plzně okolo 19 hodiny.

Pro cestující s dětmi jsme připravili hned dvě lákadla. Zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen 2 mohou být starší 15 let. Ideální pro rodiče s až 3 dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou.
Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let.

Autobus s vlekem pro jízdní kola tzv. Cyklobus Český les jezdí až po 100 kilometrů dlouhé trase do oblasti Bělé nad Radbuzou a Přimdy, a to v období od 29. dubna do 1. října 2017.
Pravidelná linka z Plzně přes Nýřany, Zbůch, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice a Hostouň do Bělá nad Radbuzou, Železné a Přimdy bude v provozu každou sobotu, neděli a státní svátek. Optimální turistické spojení západočeské metropole s Horním Chodskem a CHKO Český les.
Cestujícím s jízdními koly bude k dispozici vlek pro minimálně 25 kol. V klimatizovaném autobuse ovšem naleznou dostatek místa i pěší turisté či běžní cestující mezi jednotlivými zastávkami na trase linky.
Po trase cyklobusu se nachází mnoho zajímavých turistických míst. Koncový úsek pak přímo projíždí středem Chráněné krajinné oblasti Český les s velmi zachovalým přírodním prostředím.

Kromě spojů z/do Plzně lze cestovat cyklobusem dalšími spoji vedenými během dne v rámci Českého lesa.
Ze zastávky Přimda odjíždí v 11:45 spoj do cílové zastávky Bělá n.Radb.,nádr.. Zastávky Bělá n.Radb.,nádr. odjíždí spoje ve 12:45 směrem do vrcholové zastávky Bělá n.Radb.,Železná (525 metrů n.m.) a 15:30 opět přes Železnou až do Přimdy. Oba cyklobusové spoje navazují na železniční dopravy od Domažlic či Tachova.
V provozu pak je také spoj ve 14:45 z Železné k nádraží v Bělé nad Radbuzou, opět s návazností na vlaky ČD.


Jízdní řád cyklobusu:
440444 Plzeň-Horšovský Týn-Bělá nad Radbuzou-Přimda
Jezdí od 29. 4. do 1. 10. 2017 v sobotu, neděli a státní svátek.


Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. Ceník je společný s ostatními cyklobusy vyjíždějících z Plzně.
Např. za cestu z Plzně do Poběžovic (59 km) zaplatí dospělá osoba 68,- Kč bez jakékoliv slevy, děti ve věku 6 až 15 let, pes atd. 34,- korun; trasa z Plzně do Bělé nad Radbuzou (72 km) vyjde dospělého na 82,- Kč, poloviční jízdné stojí 41,- Kč.
Přeprava mezi Plzní a Přimdou (100 km) pak stojí 104,- Kč plné jízdné, děti za polovic.

V případě platby naší čipovou kartou získává cestující slevu 5% na vybrané jízdné. Držitelé karet ISTC (ISIC, ALIVE, ITIC) mohou navíc uplatnit slevu 20% z obyčejného jízdného.
Skupina cestujících s dětmi může využít zvýhodněné Rodinné jízdné až pro pět osob, z nichž jen 2 mohou být starší 15 let.

Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30,- Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20,- Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7:50 do neděle 19:50).
Dětské složitelné kočárky, skládací dětské přívěsné vozíky za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se přepravují zdarma.

Rezervace:
Zájemci si mohou místo v autobuse předem dočasně zarezervovat nebo rovnou zakoupit jízdenek pro sebe nebo sebe a své jízdní kolo.
Rezervace a prodej jízdenek pro cestující i jízdní kola probíhá nově přes předprodejní místenkový systém AMSBUS. Jízdenku včetně místenky (pro osobou nebo pro osobu + jízdní kolo) lze zakoupit ve všech kamenných kancelářích AMSBUS v Česku i na Slovensku (např. v pokladnách CAN v Plzni)
Nákup je možné uskutečnit také po Internetu z adresy www.csadplzen.cz/e-jizdenka. Cena místenky u tzv. elektronické jízdenky nebo u místenky z klasické prodejny je ZDARMA.
V předprodejním systému AMSBUS vč. e-jízdenky lze rezervovat a nakoupit pouze vybrané typy jízdného. Nelze zakoupit např. Rodinné jízdné s ohledem na proměnlivý počet osob versus přesná blokace míst/sedadel.

V případě Cyklobusu Český les (linka 440444) je možné uskutečnit předprodej pro následující relace:

 • u spoje č. 1 (odjezd 8:00) ze zastávek Plzeň,CANHoršovský Týn do zastávek Poběžovice,ZáměličPřimda
 • u zpátečního spoje č. 2 ze zastávek PřimdaPoběžovice,Zámělič do zastávek Horšovský Týn až Plzeň,CAN.


Bonusy za jízdenku:

Plavecký areál Přimda Plavecký areál Přimda, Školní 264
Při předložení jízdenky z aktuálního dne 4 hodiny v plaveckém areálu Přimda za cenu 2 hodinového vstupného.
Plavecký areál nabízí bazén 25 metrů, protiproud, tobogán, skluzavka, vodní hřib, vířivku, saunu a fitness.
sport.primda.cz

Tip: Prší? Nevadí! Za rodinnou jízdenku z cyklobusu Český les (linka 440444) získáte za cenu 200 Kč (rodinné vstupné) čtyři hodiny zábavy v bazénu v Přimdě až pro 5 osob.

 

Letní akce pro cyklisty Plzeňský Prazdroj, a.s. - vybrané provozovny
Při předložení jízdenky a koupi dvou Birellů 0,5 l u zapojeného partnera získej dárek pro cyklisty.

Platí do vyčerpání zásob ve vybraných provozovnách (viz. seznam), nejpozději však do 1. 10. 2017.

 

Restaurace - penzion Zlatý lev, Malý Malahov Restaurace - penzion Zlatý lev, Malý Malahov 11
Oproti jízdence z cyklobusu sleva 10% z útraty v restauraci Zlatý lev. Teplá jídla po celý den.
Za jízdenku z cyklobusu sleva 10% na ubytování v penzionu Zlatý lev.
Penzion nabízí soukromí, kde můžete rozjímat či věnovat svou veškerou pozornost rodině nebo přátelům v příjemném prostředí s klidnou atmosférou. K dispozici sauna, relaxační bazén. Služby jako vyjížďky na koních, pronájem luxusních limuzín.
www.zlatylev.eu

 

Muzeum strašidel Plzeň Muzeum strašidel, Plzeň
Za jízdenku z cyklobusu SLEVA v hodnotě 20,- Kč na osobu při návštěvě Muzea Stašidel v Plzni. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará (např. od soboty do soboty včetně).
www.muzeumstrasidel.cz

 

Pohádkový statek, Břasy-Vranovice Pohádkový statek, Břasy-Vranovice
Oproti jízdence z cyklobusu SLEVA 20,- Kč na osobu při návštěvě Pohádkového statku ve Vranovicích u Břas. Jízdenka může být maximálně 1 týden stará např. od soboty do soboty včetně.
www.pohadkovystatek.cz


Turistické cíle v dosahu cyklobusu:

Horšovský Týn

Horšovský Týn, kostel Sv. Petra a Pavla V mělkém údolí řeky Radbuzy je po obou jejích březích rozloženo malebné město Horšovský Týn. Město ležící na původní zemské stezce z Prahy do Řezna je dnes vyhlášenou městskou památkovou rezervací, která mimo významných historických budov chrání také vlastní městskou zástavbu jako celek. Ve městě je známý hrad se zámkem a rozlehlým parkem.
Výchozí bod Bavorsko-české stezky přátelství. Možnost stravování, ubytování a je zde také Regionální informační centrum s širokou nabídkou služeb.

  Tipy na výlet
 • kostel Sv. Anny (2 km po cyklotrase č. 2141)
 • věž kostela Sv. Petra a Pavla na náměstí
Poběžovice

Současné Poběžovice představují správní a hospodářské centrum pro široké spádové území. Včetně šesti přidružených částí mají 1752 obyvatel.
K pozoruhodným kulturním památkám patří socha sv. Jana Nepomuckého od Jana Brokoffa, mariánský sloup, kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně dvouvěžový. fara, židovský hřbitov aj. V roce 1995 byla vyhlášena městská památková zóna.
Možnost stravování a ubytování, kino, lékárna, bankomat, Městské kulturní a informační středisko.

  Tipy na výlet
 • barokní zámek, kde působil mladý Bedřich Smetana
 • bývalý augustiánský klášter v Pivoni (7 km)
Bělá nad Radbuzou

Město Bělá je zmíněno již v Kosmově kronice a je jedno z bývalých středisek přimdských Chodů. Původní ves vznikla na soutoku Bezděkovského potoka a řeky Radbuzy, neboli Bílého potoka, který jí dal pravděpodobně i jméno. Dnes se přes řeku klene barokní most, postavený v letech 1723 – 1725 podle vzoru pražského Karlova mostu.
Bělá a celé její okolí nabízí příznivé podmínky milovníkům turistiky. Až do počátku 90. let 20. století ležela velká část území na Bělsku v hraničním pásmu, kam nebyl volný přístup, a díky tomu si zachovala zdejší příroda svůj půvab a krásu.
Možnost stravování a ubytování. Široké sportovní vyžití (víceúčelové hřiště, tělocvična, fitcentrum atd.).

Velký Zvon

Věž na Velkém Zvonu; foto Miroslav Klas Nejvyšší vrch Bělska. Obvykle nepřístupný areál s věží na vrcholu patří armádě ČR a zajišťuje technickou podporou řízení letového provozu.
Z výšky 862 m n. m. lze dohlédnout do vzdálenosti desítek kilometrů, při příznivém počasí je možno pozorovat pásmo šumavských velikánů.

Pramen Radbuzy

Jedna z nejvýznamnějších západočeských řek, která končí svojí pouť až v Plzni, pramení právě v oblasti Českého lesa. Okolo pramenů vedou značené turistické trasy z Bělé, Poběžovic či Železné.
Cykliské mohou jet po trase B z našeho informačního letáčku k cyklobusu.

Březinka

Věž Březinka; foto Miroslav Klas Na holém vrchu Březinka severovýchodně od Bělá nad Radbuzou se tyčí od roku 2003 věž určená pro provoz mobilních sítí. Ve výšce 34 metrů nad zemí je na ní instalována vyhlídková plošina s čarokrásným výhledem na pásmo Českého lesa a Sedmihoří. Jako na dlani budeme mít vrchol Přimdy s hradem, vojenskou věž na Velkém Zvonu a dohlédneme i na Čechov.
Věž je volně přístupná po značené cestě asi 1,5 km od obce Bernartice s půvabným barokním kostelem sv. Petra a Pavla.

Přimda

Hrad Přimda; foto Miroslav Klas Zřícenina hradu Přimda na vrcholku stejnojmenné hory vysoké 848 metrů je výraznou dominantou celého regionu. Přimda je druhou nejstarší dochovanou stavbu kamenného hradu v Čechách, první historická zpráva o něm pochází již z roku 1126.
Hrad je volně přístupný, ze skal vedle něj jsou nádherné výhledy do Čech i Německa. Vrcholové partie hory s prudkými kamenitými svahy jsou pokryty lesem o stáří 150 let, kde převažují buk, javor a smrk.

  Tip na výlet
 • Naučná stezka pro pěší okolím hradu v délce 7 km
Eslarn

Cyklostezka po bývalé železnici; foto Miroslav Klas Jedinečná příležitost pro příznivce nenáročné cykloturistiky se nachází v městečku Eslarn, jen několik kilometrů od hraničního přechodu Železná. Začíná zde 50 kilometrů dlouhá cyklostezka Bocklweg, vedená po tělese bývalé železniční trati.
Bez velkých stoupání a mimo automobilový provoz prochází malebnou krajinou německé strany Českého lesa, v blízkosti zajímavých turistických cílů. V městečku Eslarn se nachází příjemné přírodní koupaliště a dětský koutek.


Doporučené cyklomapy:
Český les, Tachovsko (č. 130), 1:60 000, Vydavatel SHOCart
a Český les, Domažlicko (č. 134), 1:60 000, Vydavatel SHOCart


Aktualizováno 1.9.2017 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Víte, že děti ve stáří 10-15 let s poloviční jízdenkou jsou povinny na vyžádání doložit svůj věk průkazkou?

 vůbec netuším, že je taková povinnost
1028 hlasů, 51%
 něco jsem slyšel/a, ale nevím podrobnosti
99 hlasů, 4%
 ano, znám to a hlídám(e) si to
678 hlasů, 33%
 přeprava dětí se mě vůbec netýká
208 hlasů, 10%

Celkem 2013 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 Do Prahy levně
 Žákovské jízdné
 Slevy ISIC
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Crossway 10.6M Linkové autobusy IRISBUS Crossway 10.6M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
březen 2018

50 let
Václav Kozel (12.)
řidič, Kralovicko (Kralovice)

Jan Stříbrský (14.)
řidič, Tachovsko (Stříbro)

Ivan Pour (17.)
řidič, Plzeňsko (Plzeň)

55 let
Jaroslav Křepel (13.)
vedoucí oblasti Domažlicko

60 let
Miroslav Vaněk (20.)
řidič, Plzeňsko (Plzeň)

Oto Schejbal (23.)
řidič, Plzeňsko (Plzeň)

Josef Holub (29.)
řidič, Domažlicko

Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovicko (Kralovice)

70 let
Milan Staněk (8.)
řidič, Tachovsko (Stříbro)

Jezdíme pro Plzeňský kraj
 Plzeňský kraj