Vystřihovánka Evadys H
Papírová vystřihovánka autobusu Evadys H

Ke stažení: Vystřihovánka autobusu Evadys H
(název souboru vystrihovanka_evadysh12-8_3p82519.pdf, velikost 242 kB)

Nabízíme Vám ke stažení papírovou vystřihovánku autobusu IRISBUS Evadys H 12.8M. Naše společnost v současnosti vlastní čtyři autobusy tohoto typu. Vystřihovánka v měřítku 1:87 je v pořadí již třetím pokračováním série papírových modelů vozidel společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s. Zájemci se mohou v blízké budoucnosti těšit na další verze vystřihovánek, kdy se zaměříme na dalšího tuzemského výrobce autobusů SOR.
Soubor s vystřihovánkou je formátu PDF, který otevřete například v bezplatném programu Acrobat Reader od společnosti Adobe.


IRISBUS Evadys H; foto Miroslav Klas

Jak již bylo uvedeno, vystřihovánka není složitá. Postavit ji zvládnou i méně zkušení modeláři.
Ke stavbě potřebujete nůžky, ostrý nožík nebo skalpel na nařezání lomových hran, pinzetu pro práci s menšími díly a lepidlo na papír, nejlepší je bílé disperzní lepidlo, např. Herkules.
Lomové hrany jsou značeny malou šipkou, plná černá šipka označuje lom z lícové strany vystřihovánky, obrysová šipka lom nařezávaný z rubové strany vystřihovánky. Otvory pro osy kol jsou označeny červenou úhlopříčkou. Na rubovou stranu dílu 1 přenesete úsečky A-A, B-B, C-C a D-D pro přilepení žeber nosičů náprav.
Osy náprav 22 vyrobíte z kuchyňské špejle, jejich délky jsou uvedeny pod návodnou kresbou. Při práci se řiďte tímto návodem a návodnou kresbou.

Začněte přilepením pomocných dílů 2 a 3 na rubovou stranu boků karosérie 1. Na vyznačená místa na střeše přilepte větrací poklopy 4 a pak díl 1 pečlivě vytvarujte, vodítkem pro tvarování je obvod velkých žeber 8, resp. 11. Pak můžete slepit zadní čelo s boky.
Na dolní polovinu předního čela 5 přilepte z rubu pomocný díl 6 symetricky podle středové osy (vyznačena je krátkými čárkami na okraji dílů) a vytvarujte je. K chlopním dílu 6 pak připojte již vytvarované čelní sklo 7 a přední čelo připojte ke karosérii, nejprve k bokům pomocí dílů 2 a 3, nakonec až k chlopním dílu 1.
Nosič přední nápravy zhotovíte z dílů 8, 9 a 10 a vlepíte jej do karosérie 1 podle úseček A-A a B-B. Podobně zhotovíte nosič zadní nápravy z dílů 11, 12 a 13 a do karosérie jej vlepíte podle úseček C-C a D-D. Orientace žeber 8 a 11 je dána návodnou kresbou. Na střechu karosérie 1 pak přilepte klimatizaci 14. Karosérii uzavřete dílem 15, na vyznačená místa na něm pak přilepte zástěrky 16.
Kola přední nápravy zhotovíte z dílů 17, 18 a 19 (hranu dílů 18 doporučujeme pro přilepení boků zesílit vlepením svinutého pásku papíru širokého 3 mm), jedno nalepíte na přední osu 22, prostrčíte nosičem 9 a z druhé strany nalepíte druhé kolo.
Podobně zpracujete i kola zadní nápravy z dílů 17, 20 a 21 (díl 20 můžete zesílit vlepením svinutého pásku papíru širokého 6 mm), jedno nalepíte na zadní osu 22 a po prostrčení nosičem 12 zalepíte na druhý konec osy druhé kolo. Zhotovením zrcátek, levého 23 a pravého 24 model dokončíte.

Tipy pro tisk
Vystřihovánku doporučujeme vytisknou na papír o gramáži 160 g/m2 (matný, nevrstvený) nejlépe v laserové barevné tiskárně.
V nastavení tisku zadejte ve volbě Měřítko tisku parametr žádné, aby byl dokument vytištěn ve 100% velikosti a tím došlo k zachování měřítka 1:87 proti skutečné velikosti autobusu.

Doufáme, že se Vám vytištění i stavba modelu bez problémů podaří a přejeme vám dobrou zábavu s modelem našeho nejmodernějšího autobusu.

Aktualizováno 19.3.2009 © Zbyněk Hupák
ČSAD autobusy Plzeň a.s.
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1712 hlasů, 66%
 ne, nemám vhodné zařízení
61 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
233 hlasů, 8%
 ne, nechci využívat Internet
587 hlasů, 22%

Celkem 2593 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 Žákovské jízdné
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

IRISBUS Evadys H 12.8M; foto Miroslav Klas Dálkové autobusy IRISBUS Evadys H 12.8M

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
červen 2022

50 let
Jitka Dixova (19.)
řidička, Plzeň