Vystřihovánka Evadys H
Papírová vystřihovánka autobusu Evadys H

Ke stažení: Vystřihovánka autobusu Evadys H
(název souboru vystrihovanka_evadysh12-8_3p82519.pdf, velikost 242 kB)

Nabízíme Vám ke stažení papírovou vystřihovánku autobusu IRISBUS Evadys H 12.8M. Naše společnost v současnosti vlastní čtyři autobusy tohoto typu. Vystřihovánka v měřítku 1:87 je v pořadí již třetím pokračováním série papírových modelů vozidel společnosti ČSAD autobusy Plzeň a.s. Zájemci se mohou v blízké budoucnosti těšit na další verze vystřihovánek, kdy se zaměříme na dalšího tuzemského výrobce autobusů SOR.
Soubor s vystřihovánkou je formátu PDF, který otevřete například v bezplatném programu Acrobat Reader od společnosti Adobe.


IRISBUS Evadys H; foto Miroslav Klas

Jak již bylo uvedeno, vystřihovánka není složitá. Postavit ji zvládnou i méně zkušení modeláři.
Ke stavbě potřebujete nůžky, ostrý nožík nebo skalpel na nařezání lomových hran, pinzetu pro práci s menšími díly a lepidlo na papír, nejlepší je bílé disperzní lepidlo, např. Herkules.
Lomové hrany jsou značeny malou šipkou, plná černá šipka označuje lom z lícové strany vystřihovánky, obrysová šipka lom nařezávaný z rubové strany vystřihovánky. Otvory pro osy kol jsou označeny červenou úhlopříčkou. Na rubovou stranu dílu 1 přenesete úsečky A-A, B-B, C-C a D-D pro přilepení žeber nosičů náprav.
Osy náprav 22 vyrobíte z kuchyňské špejle, jejich délky jsou uvedeny pod návodnou kresbou. Při práci se řiďte tímto návodem a návodnou kresbou.

Začněte přilepením pomocných dílů 2 a 3 na rubovou stranu boků karosérie 1. Na vyznačená místa na střeše přilepte větrací poklopy 4 a pak díl 1 pečlivě vytvarujte, vodítkem pro tvarování je obvod velkých žeber 8, resp. 11. Pak můžete slepit zadní čelo s boky.
Na dolní polovinu předního čela 5 přilepte z rubu pomocný díl 6 symetricky podle středové osy (vyznačena je krátkými čárkami na okraji dílů) a vytvarujte je. K chlopním dílu 6 pak připojte již vytvarované čelní sklo 7 a přední čelo připojte ke karosérii, nejprve k bokům pomocí dílů 2 a 3, nakonec až k chlopním dílu 1.
Nosič přední nápravy zhotovíte z dílů 8, 9 a 10 a vlepíte jej do karosérie 1 podle úseček A-A a B-B. Podobně zhotovíte nosič zadní nápravy z dílů 11, 12 a 13 a do karosérie jej vlepíte podle úseček C-C a D-D. Orientace žeber 8 a 11 je dána návodnou kresbou. Na střechu karosérie 1 pak přilepte klimatizaci 14. Karosérii uzavřete dílem 15, na vyznačená místa na něm pak přilepte zástěrky 16.
Kola přední nápravy zhotovíte z dílů 17, 18 a 19 (hranu dílů 18 doporučujeme pro přilepení boků zesílit vlepením svinutého pásku papíru širokého 3 mm), jedno nalepíte na přední osu 22, prostrčíte nosičem 9 a z druhé strany nalepíte druhé kolo.
Podobně zpracujete i kola zadní nápravy z dílů 17, 20 a 21 (díl 20 můžete zesílit vlepením svinutého pásku papíru širokého 6 mm), jedno nalepíte na zadní osu 22 a po prostrčení nosičem 12 zalepíte na druhý konec osy druhé kolo. Zhotovením zrcátek, levého 23 a pravého 24 model dokončíte.

Tipy pro tisk
Vystřihovánku doporučujeme vytisknou na papír o gramáži 160 g/m2 (matný, nevrstvený) nejlépe v laserové barevné tiskárně.
V nastavení tisku zadejte ve volbě Měřítko tisku parametr žádné, aby byl dokument vytištěn ve 100% velikosti a tím došlo k zachování měřítka 1:87 proti skutečné velikosti autobusu.

Doufáme, že se Vám vytištění i stavba modelu bez problémů podaří a přejeme vám dobrou zábavu s modelem našeho nejmodernějšího autobusu.

Aktualizováno 19.3.2009 © Zbyněk Hupák
AKV bus a.s. ČSAD autobusy Plzeň
 Hlavní menu
 Aktuality
 O společnosti
 Doprava osob
 Jízdní řády
 Čipová karta
 Bonusy za jízdenky
 Ostatní služby
 Nabídka tiskovin
 Nabídka zaměstnání
 Pronájem kanceláří
 Muzeum
 Zajímavosti
 Váš názor
 Anketa

Využijete v autobuse služby bezdrátového Internetu?

 ano
1948 hlasů, 65%
 ne, nemám vhodné zařízení
73 hlasů, 2%
 ne, mám vlastní mobilní Internet
300 hlasů, 10%
 ne, nechci využívat Internet
658 hlasů, 22%

Celkem 2979 hlasů

Starší ankety

Výměnná reklama:
OrHit
 Rychlé menu
Elektronický obchod - jízdenky a místenky e-obchod jízdenky
 S1 Center
 Dostupná Šumava
 CAN v Plzni
 Kontakty
 Facebook
 Vyhledávání

 Mapa stránek
 Autoři snímků

 Vozový park
Nejnovější autobusy

SOR C 10.5; foto Miroslav Klas Linkové autobusy SOR C 10.5

Přehled za rok 2012

 Životní jubilea
únor 2023

50 let
Ladislav Braun (5.)
řidič, Rokycany

55 let
Pavel Zýka (18.)
řidič, Rokycany

65 let
Lubomír Hrabák (6.)
řidič, Přeštice


březen 2023

55 let
Josef Talůžek (5.)
řidič, Nepomuk

65 let
Lubomír Adámek (30.)
řidič, Kralovice